Co w prawie piszczy...

Blog o rachunkowości, podatkach i prawie.

Zakończenie roku podatkowego. Co trzeba zrobić w firmie.

Zakończenie roku w firmie – o czym musisz pamiętać na przełomie 2022/2023 r.?

Spis treści

Przedsiębiorco, koniec roku to dla Ciebie intensywny czas. Oprócz planowania strategii działania firmy na kolejny rok, musisz domknąć wszystkie bieżące sprawy firmy. W przeciwnym razie możesz narazić się na kłopoty z Urzędem Skarbowym. Każdy przedsiębiorca musi pamiętać o remanencie, KPiR oraz rozliczaniu podatków.

Remanent

Remanent nazywany jest również spisem z natury. Powinien być on przeprowadzony w ostatnim dniu roku, czyli 31 grudnia. Remanent przeprowadza się w celu odpowiedniego obliczenia podatku dochodowego.Remanent polega na spisaniu ilości i rodzajów niesprzedanych towarów w dniu przeprowadzania spisu. 

Jeśli prowadzisz firmę, która nie sprzedaje towarów – również jesteś zobowiązany do sporządzenia spisu z natury. Przykładem takiego rodzaju działalności są firmy z branży IT, które, w takich przypadkach powinny sporządzić zerowy spis z natury. 

Podczas przeprowadzania remanentu korzystaj z rządowego arkusza spisu z natury (link: https://druki.gofin.pl/arkusz-spisu-z-natury-20-pozycji,wzor,939,51.html?fbclid=IwAR3jXAL6-ciWcnN1YMahWd6S8qa3tPY2Zr1l9bR8gpC_tDRcN7ZMxxKUlmU). Pamiętaj, żeby uwzględnić w nim wszystkie towary handlowe, ale również półwyroby, surowce pomocnicze i gotowe, produkcję w toku oraz braki i odpady. Nie uwzględniaj tutaj natomiast wyposażenia firmy i środków trwałych, np.: samochodów firmowych, sprzętu biurowego. 

Na wycenę remanentu masz 14 dni od sporządzenia spisu. Jeśli rozliczasz się podatkiem VAT – wycenę zrób w wartości netto, natomiast jeśli nie – w wartości brutto. Wycenę spisu z natury zamieścisz później w KPiR (Księdze przychodów i rozchodów).

KPiR

Książkę przychodów i rozchodów zamknąć należy do końca roku podatkowego, czyli do 31 grudnia b.r. Powinno znaleźć się w niej podsumowanie zapisów księgowych z całego roku. Możesz przechowywać KPiR online lub wydrukować ją i magazynować z innymi dokumentami księgowymi. 

Rozliczenie pracowników

Na przełomie roku jako przedsiębiorca jesteś zobowiązany do rozliczenia pracowników. Pamiętaj wtedy o rozliczeniu urlopów, premii oraz o odpowiednich podatkach. Dla każdego z pracowników należy sporządzić:

  • PIT R-4 – deklarację o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy; czas na złożenie PIT R-4 masz do 31 stycznia kolejnego roku; należy go sporządzić dla pracowników zatrudnionych na umowę o pracę oraz inne umowy, np.: zlecenie lub o dzieło;
  • PIT 11 – informacja o dochodach, pobranych zaliczkach na podatek dochodowy i wysokości składek (w tym składki zdrowotnej, składki na ubezpieczenie społeczne); czas na złożenie PIT 11 masz do 28 lutego kolejnego roku.

Rozliczenie PIT w 2023 r.

Konieczne jest też rozliczenie z Urzędem Skarbowym z uzyskanych dochodów. W tym celu wypełnij odpowiedni formularz PIT. Jest on uzależniony od wybranej formy opodatkowania. Termin składania PIT również jest uzależniony od formy opodatkowania firmy:

  • PIT 16A do 31 stycznia 2023 r.,
  • PIT 28 do 28 lutego 2023 r.,
  • PIT 36 do 30 kwietnia 2023 r.,
  • PIT 36-L do 30 kwietnia 2023 r.

Warto pamiętać, że PIT 28, PIT 36 i PIT 36-L można rozliczyć w formie elektronicznej za pomocą usługi Twój e-PIT do 15 lutego 2023 r. 

Zmiana formy opodatkowania

Forma opodatkowania ma wpływ na wysokość podatku, który płacisz Urzędowi Skarbowemu. Dlatego pod koniec roku kalendarzowego warto stworzyć prognozę przychodów firmy w kolejnym roku. Trzeba mieć tu również na uwadze aktualne zmiany w prawie podatkowym., m.in.: Polski Ład 2.0. Jeśli okaże się, że obecna forma opodatkowania będzie niekorzystna możesz ją zmienić. Należy to zrobić do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, gdy zanotowano pierwszy przychód z działalności. W praktyce dzień ten przypada na 20 lutego 2023 r.