Co w prawie piszczy...

Blog o rachunkowości, podatkach i prawie.

Podatki w IT dla programistów i informatyków

Podatki w branży IT

Spis treści

Branża IT nieustannie się rozwija. Programiści muszą rozliczać się z Urzędem Skarbowym za swoją działalność i dochody. W zależności od wielkości firmy i jej przychodów przedsiębiorcy mogą wybrać dla siebie najodpowiedniejszą formę rozliczenia podatku dochodowego.

Jaki rodzaj rozliczenia podatku wybrać?

To w jaki sposób rozlicza się firma z branży IT zależy od jej wielkości i wysokości przychodów. Firmy z branży IT mają wiele możliwości rozliczania podatku dochodowego, dlatego też przedsiębiorcy mogą wybrać najkorzystniejszą dla siebie. Do możliwości rozliczania podatku w branży IT zalicza się:

  • umowę o dzieło – podpisywana jest ona ze zleceniodawcą, przy rozliczeniu uwzględnia się 50% kosztów uzyskania przychodów,
  • B2B w ramach JDG:
    • rozliczenie podatku dochodowego w wysokości 17% od uzyskanej kwoty przychodu (dotyczy firm, których dochody nie przekroczyły 120 tys. zł rocznie) lub 32%, jeśli przychody przekroczyły 120 tys. zł rocznie,
    • IP BOX – popularne rozwiązanie wśród firm z branży IT, które umożliwia ograniczenie kosztów, związanych z opodatkowaniem. Zagadnienie te dokładnie opisane zostało w dalszej części artykułu;
  • B2B w ramach spółki Sp. z o.o.:
    • CIT – podatek w wysokości 9%,
    • IP BOX – ulga w wysokości 5% od podatku PIT,
    • zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 8,5%,
    • umowa powołania członków zarządu – w takim przypadku nie ma obowiązku odprowadzania składek ZUS.

IP BOX – co to jest i jak z niego korzystać?

IP BOX to ulga podatkowa, która obowiązuje od 2020 r. IP BOX wynosi 5% ulgi od dochodów uzyskanych z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. 

Z IP BOX najczęściej korzystają programiści, którzy prowadzą działalność B+R (badawczo-rozwojową) lub wytwarzają kwalifikowane IP.

W związku z tym, że branża IT rozwija się bardzo szybko – przepisy prawa nie przewidują dokładnej kategoryzacji firm, które mogą skorzystać z tej ulgi oraz tych, które nie mogą tego zrobić. W celu skorzystania z IP BOX należy uzyskać pozytywną opinię organów skarbowych w interpretacji indywidualnej. Dodatkowo trzeba spełniać ustawowe wymagania dotyczące IP BOX, które dokładnie opisane są w Objaśnieniach podatkowych z dnia 15 lipca 2019 r., dotyczących IP BOX.

Zarobki w innej walucie a rozliczenie podatku

Firmy, również z branży IT, które współpracują z zagranicznymi kontrahentami są traktowani jak polscy rezydenci podatkowi. Dlatego rozliczają się zgodnie z zasadami, obowiązującymi w państwie.