Co w prawie piszczy...

Blog o rachunkowości, podatkach i prawie.

podatki, forma opodatkowania, zmiana formy opodatkowania, podatek liniowy, ryczałt, zasady ogólne

Chcesz zmienić metodę rozliczenia podatku w 2023 r.? Masz czas do 20 lutego!

Spis treści

Przedsiębiorcy mają czas na zmianę formy opodatkowania swojej działalności do 20 lutego b.r. Księgowi radzą, aby nie czekać do ostatniego dnia – 20 lutego to również termin zapłaty składek ZUS i podatku dochodowego (w przypadku rozliczeń miesięcznych). Sprawdź jak zmienić formę opodatkowania Twojej firmy i jakie masz na to terminy.

Jakie są formy opodatkowania?

Obecnie w Polsce obowiązują 3 formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT):

  • na zasadach ogólnych,
  • podatek liniowy,
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Rodzaje tych podatków różnią się od siebie podstawą opodatkowania oraz obowiązkami podatnika. W przypadku skali podatkowej i podatku liniowego – opodatkowany jest dochód. Natomiast w przypadku ryczałtu – przychód. Warto pamiętać jednak, że nie wszyscy przedsiębiorcy mogą wybrać podatek ryczałtowy. Jest to uzależnione od rodzaju prowadzonej działalności. Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym określa, kiedy przedsiębiorcy mogą, a kiedy nie mogą skorzystać z podatku ryczałtowego.

Czas na zmianę sposobu opodatkowania

Zmiany sposobu opodatkowania firmy (działalności pozarolniczej) można dokonać na podstawie art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT). W tym celu należy złożyć pisemne oświadczenie o zmianie sposobu opodatkowania do odpowiedniego naczelnika urzędu skarbowego. Można również zrobić to online za pomocą strony www.biznes.gov.pl.

Przedsiębiorca ma na to czas do 20. dnia miesiąca, następującego po miesiącu, w którym uzyskał pierwszy przychód w 2023 r. W praktyce, zazwyczaj oznacza to 20. lutego b.r.

Wyjątkami są przedsiębiorcy, którzy pierwszy przychód uzyskają w innych miesiącach, np.: w lutym lub marcu. Wtedy mają oni czas na zmianę sposobu opodatkowania do 20. dnia kolejnego miesiąca, czyli – dla przykładu z poprzedniego zdania – odpowiednio do 20 marca 2023 r. lub 20 kwietnia 2023 r.

Wyjątkiem są również firmy, które rozliczają się na podstawie karty podatkowej. Zmiany tej formy opodatkowania można dokonać wyłącznie do 20 stycznia b.r.

Zawiadomienie urzędu o chęci zmiany formy opodatkowania

W celu zmiany formy opodatkowania konieczne jest naniesienie poprawek w formularzu CEIDG-1. Tak jak było to opisane wcześniej – w tym celu należy złożyć pisemne oświadczenie do odpowiedniego naczelnika urzędu skarbowego lub oświadczenie online za pomocą strony www.biznes.gov.pl.

Z zasady wybór formy opodatkowania obowiązuje również w kolejnych latach. Jeśli więc przedsiębiorca nie chce zmieniać formy opodatkowania nie musi składać żadnych deklaracji. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy dochody firmy przekroczą określone w ustawie progi i dotychczasowa forma opodatkowania utracona zostanie automatycznie.

Jak wybrać najodpowiedniejszą formę opodatkowania?

Przed wyborem formy opodatkowania należy wziąć przede wszystkim pod uwagę koszty uzyskania przychodów firmy. Opodatkowanie na zasadach ogólnych i podatek liniowy umożliwia odliczenie kosztów uzyskania przychodów od przychodu. Niższa stawka podatku ryczałtowego może okazać się bowiem nieopłacalna, jeśli koszty uzyskania przychodu (np.: zakup materiałów i sprzętów) okażą się zbyt wysokie. Wybierając ryczałt jako formę opodatkowania, podstawa obliczania podatku nie ulega zmniejszeniu o koszty uzyskania przychodu – mnożymy stawkę ryczałtu przez przychód (minus ustawowo dopuszczalne odliczenia, np. część składki zdrowotnej).

Przed wyborem formy opodatkowania należy więc przeanalizować plan rozwoju firmy na kolejny rok. Uwzględnić również warto poprzednie lata działalności w aspekcie wydatków i zysków.

Zmiana formy opodatkowania a składki ZUS

Radzimy, aby nie czekać ze zmianą formy opodatkowania do ostatniego możliwego dnia. 20 lutego to również termin składania deklaracji do ZUS i podatku dochodowego (w przypadku rozliczeń miesięcznych). Jeśli więc oba działania zostaną zrobione w jednym terminie konieczne może być złożenie korekty deklaracji DRA do ZUS po zatwierdzeniu zmiany formy opodatkowania.

Korzystając z usług naszego biura rachunkowego dostaną Państwo przypomnienia o ważnych terminach, aby niczego Państwo nie przegapili. Mogą Państwo również zlecić nam przygotowanie odpowiednich zgłoszeń.

Wsteczna zmiana formy opodatkowania za 2022 r.

Polski Ład 2.0 umożliwia przedsiębiorcom zmianę formę opodatkowania za rok poprzedni, czyli 2022. Przedsiębiorcy, którzy w 2022 r. rozliczali się na podstawie podatku ryczałtowego lub liniowego mogą zmienić go na podatek na zasadach ogólnych. Przy zmianie należy uwzględnić aspekty, takie jak stawki podatku, koszty biznesu, odliczenia składki zdrowotnej oraz ulgi uzależnione od formy opodatkowania.

W celu zmiany formy opodatkowania za rok poprzedni należy rozliczyć rok 2022 formularzem PIT-36. Terminem jego złożenia jest 2 maja 2023 r. Jeśli natomiast podatnik rozliczył się formularzem PIT-36L (p. liniowy) lub PIT-28 (p. ryczałtowy) – nie będzie możliwości zmiany podatku za 2022 r.

Zmiana formy opodatkowania to ważna decyzja, która może istotnie wpłynąć na Państwa dochód netto w danym roku podatkowym. Służymy pomocą w podjęciu decyzji co do zmiany formy opodatkowania w bieżącym roku i za poprzedni (2022) rok podatkowy. Zapraszamy do odbycia konsultacji z księgowym lub – w trudniejszych przypadkach – z doradcą podatkowym.