27 lutego 2023 r. mija termin składania rocznej korekty VAT za 2022 r. Sprawdź czym jest roczna korekta VAT, kto musi ją złożyć i w jaki sposób to zrobić.
Na czym polega roczna korekta VAT?
Roczna korekta VAT to weryfikacja wysokości wskaźnika sprzedaży VAT, kwot podatku odliczonego oraz kwot podatku, który stał się kosztem. W tym celu wyliczana jest różnica między wskaźnikiem rzeczywistym, a teoretycznym, który obowiązywał przez cały poprzedni rok. Jeśli różnica nie przekracza 2 punktów procentowych – korekta VAT nie jest konieczna. Wtedy wysokość rocznej korekty VAT wynosi “0”, a podatnik jej nie księguje.
Kolejnym etapem rocznej korekty VAT jest porównanie kwoty odliczonego podatku VAT do wskaźnika teoretycznego i rzeczywistego. W sytuacji, kiedy podatnik odliczył więcej podatku niż mógł – korekta jest ujemna. Jeśli odliczył mniej – korekta jest dodatnia.
Dlaczego podatnik musi zrobić roczną korektę VAT?
W ciągu bieżącego roku stosuje się teoretyczny wskaźnik VAT, który jest ustalany na podstawie poprzedniego roku. Po zakończeniu roku i podsumowaniu zakupów oraz sprzedaży VAT wylicza się kwotę, którą podatnik mógł odliczyć. Następnie kwota ta porównywana jest do kwoty odliczonej na podstawie wskaźnika teoretycznego.
Roczna korekta VAT pełni rolę kontrolną. Sprawdza ona czy wysokość odliczonego podatku na podstawie prognozy z kwotą, która mogła być odliczona.
Roczna korekta VAT – co obejmuje?
Roczna korekta VAT obejmuje korektę jednorazową i rozłożoną w czasie.
Jednorazową korektę VAT stosuje się do towarów i usług, środków trwałych i wartości niematerialnych oraz prawnych, które nie podlegają amortyzacji. Dodatkowo jednorazowa korekta VAT obejmuje grunty i prawo wieczystego użytkowania gruntów, których wartość początkowa nie przekroczyła 15 tys. zł.
Korekcie VAT rozłożonej w czasie podlegają te same elementy co jednorazowej korekcie, oprócz towarów i usług. Okresami korekty VAT rozłożonej w czasie jest 5 lub 10 lat.
Potrzebujesz pomocy w sporządzeniu rocznej korekty VAT? Skontaktuj się z nami!
Kto powinien dokonać rocznej korekty VAT za 2022 r.?
Podatnikami, którzy są zobowiązani do rocznej korekty VAT za 2022 r. są:
- podatnicy, którzy w rozliczeniu VAT stosowali preproporcję i/lub proporcję,
- podatnicy, którzy zmienili status podatnika VAT na zwolniony z VAT,
- podatnicy, którzy zrezygnowali z VAT,
- podatnicy, którzy utracili możliwość zwolnienia z VAT w 2022 r. lub wcześniej, jeśli nie minął jeszcze okres korekt wieloletnich dla środków trwałych i nieruchomości,
- podatnicy, którzy zawiesili działalność gospodarczą.
Korekta VAT za 2022 r.
Do 27 lutego 2023 r. możesz złożyć roczną korektę VAT za 2022 r. Dniem, który jest przewidziany w ustawie jest 25 lutego 2023 r., jednak przypada on w sobotę. W związku z tym czas na składanie rocznej korekty VAT został wydłużony.
Jak złożyć roczną korektę VAT za 2022 r.?
Rocznej korekty VAT dokonuje się w pierwszej deklaracji podatkowej w nowym roku podatkowym. Podatnicy mogą rozliczać podatek miesięcznie lub kwartalnie.
W przypadku rozliczeń miesięcznych korekta VAT wykazywana jest w części deklaracyjnej i ewidencyjnej JPK_V7M za styczeń 2023. Natomiast w przypadku rozliczenia kwartalnego – w części deklaracyjnej JPK_V7K za I kwartał, a w części ewidencyjnej JPK_V7K za styczeń 2023 r.
Jeśli chcesz mieć pewność, że nie popełnisz błędu w składaniu rocznej korekty VAT za 2022 r. – skontaktuj się z nami! Pomożemy Ci w tym!