Jednoosobowa spółka z o.o. to alternatywa do JDG. Jedną z jej zalet jest niezależność, wadą zaś – podwójne opodatkowanie. Przed zdecydowaniem się na tę formę działalności warto znać jej wszystkie wady i zalety. Przeczytaj artykuł i sprawdź czy jednoosobowa spółka z o.o. jest formą działalności odpowiednią dla Ciebie.
Czym jest jednoosobowa spółka z o.o.?
Jednoosobowa spółka z o.o. to forma działalności gospodarczej, której wszystkie udziały należą do jednej osoby. Udziały mogą należeć do jedynego udziałowca zarówno od początku działalności spółki, jak i na skutek ich wykupienia.
Zasady funkcjonowania jednoosobowej spółki z o.o. określone są w art. 4 § 1 pkt 3 Kodeksu Spółek Handlowych.
Zalety jednoosobowej spółki z o.o.
Jedną z zalet jednoosobowej spółki z o.o. jest ograniczona odpowiedzialność udziałowca. Oznacza to, że odpowiada on za zobowiązania spółki do kwoty wkładu własnego. Dzięki temu jego prywatny majątek jest zabezpieczony. Nie jest to jednak równoznaczne z założeniem, że jedyny udziałowiec może zaciągać zobowiązania w imieniu spółki bez ograniczeń i ich konsekwencji. Jeśli spółka nie jest w stanie pokryć swoich zobowiązań finansowych z budżetu spółki, a upadłość nie zostanie ogłoszona w odpowiednim terminie – odpowiedzialność ponoszą członkowie zarządu w sposób subsydiarny. Niemniej jednoosobowa spółka z o.o. daje większą ochronę prywatnego majątku udziałowca. Jest to szczególnie przydatne na początku działalności.
Kolejną zaletą jest samodzielność udziałowca w podejmowaniu decyzji. W związku z tym, że jest on jedynym właścicielem spółki wszystkie decyzje podejmuje samodzielnie. Proces podejmowania decyzji jest znacznie krótszy niż w przypadku wieloosobowej spółki. Warto pamiętać jednak, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa wszystkie decyzje zapadające w spółce muszą być podjęte na mocy uchwały. W przypadku jednoosobowej spółki z o.o. przepis ten również obowiązuje. Wszystkie uchwały powinny być odpowiednio protokołowane i podpisane przez udziałowca.
Wady jednoosobowej spółki z o.o.
Jedną z najczęściej wymienianych wad jednoosobowej spółki z o.o. jest ograniczenie w reprezentacji. Jedyny udziałowiec nie może reprezentować spółki, konieczne jest posiadanie pełnomocnika. Wyjątkiem jest tutaj sytuacja zgłoszenia do Sądu Rejonowego celem wpisania spółki do KRS. Konieczność posiadania pełnomocnika związana jest z dodatkowymi kosztami.
Podwójne opodatkowanie jednoosobowej spółki z o.o. polega na obowiązku płacenia podatku CIT jako osoba prawna. Następnie wynagrodzenie wypłacane udziałowcowi jako osobie fizycznej, podlega opodatkowaniu PIT. W związku z tym podatek dochodowy opłacany jest dwukrotnie.
Właściciel jednoosobowej spółki z o.o. podlega również obowiązkowi płaceniu składek ZUS. W świetle prawa jest on traktowany jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą.
Warto pamiętać również, że oświadczenia woli udziałowca jednoosobowej spółki z o.o. muszą być wydawane w formie pisemnego aktu notarialnego pod rygorem nieważności. Podobnie jak w przypadku konieczności posiadania pełnomocnika – generuje to dodatkowe koszty.
Konieczne jest również prowadzenie pełnej księgowości. Jeśli prowadzisz spółkę i potrzebujesz pomocy księgowej – skontaktuj się z nami!
Rejestracja jednoosobowej spółki z o.o.
Właścicielem jednoosobowej spółki z o.o. można zostać na trzy sposoby:
- wykupując wszystkie udziały,
- przekształcając JDG w spółkę,
- rejestrując nową działalność.
Rejestracji jednoosobowej spółki z o.o. można dokonać przez Internet, za pomocą rządowego portalu S24 lub podpisując akt notarialny. W przypadku jednoosobowej spółki z o.o. akt ten nazywany jest aktem założycielskim. Następnie należy opłacić:
- wpis do KRS (250 zł),
- ogłoszenie pierwszego wpisu w „Monitorze Sądowym i Gospodarczym” (100 zł).
Ostatnim krokiem jest złożenie wniosku o rejestrację spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Chcesz założyć jednoosobową spółkę z o.o.? Skontaktuj się z nami!
Likwidacja jednoosobowej spółki z o.o.
Likwidacja jednoosobowej spółki z o.o. przebiega tak samo, jak w przypadku likwidacji innych rodzajów spółek. Proces jest następujący:
- powołanie likwidatora spółki za pomocą aktu notarialnego – może być nim właściciel lub inna osoba,
- likwidator informuje sąd rejestrowy o otwarciu likwidacji za pomocą Portalu Rejestrów Sądowych,
- likwidator umieszcza ogłoszenie otwarcia likwidacji spółki w MSiG i wzywa wszystkich wierzycieli do zgłoszenia swoich wierzytelności w terminie do 3 miesięcy od ogłoszenia,
- rozpoczęcie czynności likwidacyjnych – zamknięcie bieżących spraw spółki, spłacenie należności,
- podział majątku spółki po upływie min. 6 msc od ogłoszenia likwidacji,
- podpisanie uchwały o zakończeniu sprawozdania likwidacyjnego, podziału majątku, wyznaczeniu osoby, która będzie przechowywać księgi i dokumenty spółki oraz zamknięciu likwidacji,
- złożenie do rejestru przedsiębiorców KRS wniosku o wykreślenie spółki.