Pandemia COVID-19 spopularyzowała pracę zdalną. Wpływ na to miała również dyrektywa Work-life balance, o której więcej przeczytasz tutaj. Przygotowaliśmy poradnik dla przedsiębiorców, w którym znajdziesz przydatne wskazówki jak ocenić pracowników podczas pracy zdalnej.
Ocena pracy zdalnej – korzyści
Oceny pracy to czynność, którą zazwyczaj wykonuje się okresowo, np.: miesięcznie czy kwartalnie. Warto jednak kontrolować i oceniać pracę zdalną, ponieważ wyciągnięte wnioski można później wykorzystać do usprawnienia działania firmy.
Dzięki ocenie pracy zdalnej możesz weryfikować wywiązywanie się z obowiązków poszczególnych pracowników. Dodatkowo ocena pracy zdalnej:
- usprawnia komunikację,
- daje możliwość śledzenia postępów rozwoju poszczególnych projektów i samych pracowników,
- niweluje luki kompetencyjne pracowników,
- umożliwia określenie potrzeb pracowników, np.: organizacji dodatkowych szkoleń,
- umożliwia pracownikom budowanie swojej ścieżki rozwoju.
Zaufanie
Praca zdalna związana jest z tym, że pracodawca nie jestem w stanie nieustannie kontrolować pracowników. Musisz więc zaufać swoim pracownikom, że swoje obowiązki wykonują skrupulatnie i poprawnie.
Zaufanie pracownikowi może sprawiać Ci trudność. Dlatego dbaj o nie już od początku współpracy. Dobre relacje pomiędzy pracodawcą i pracownikami są bardzo ważne. Umożliwią Ci one łatwiejszą organizację pracy zdalnej, a następnie jej ocenę. Zaufanie nie oznacza jednak konieczności całkowitej rezygnacji z kontroli.
Komunikacja podczas pracy zdalnej
Pracując zdalnie nie widujesz codziennie swoich pracowników. Znacząco wpływa to na komunikację i relacje między Wami. Dlatego jako pracodawca powinieneś zadbać o to, aby komunikacja była sprawna. Regularne spotkania online i rozmowa grają tutaj istotną rolę. Warto organizować takie spotkania grupowe, jak i indywidualne. Jasno zakomunikuj pracownikom, że w celu uniknięcia nieporozumień i niedopowiedzeń konieczna jest sprawna komunikacja.
Podczas spotkań grupowych rozmawiajcie o tym co pomaga Wam w pracy, a które elementy ją utrudniają. Na spotkaniach indywidualnych z pracownikiem zapytaj o to samo. Dzięki temu poznasz problemy istniejące w grupie, jak i problemy pojedynczych osób.
Przygotowanie do pracy zdalnej
W celu obiektywnej oceny pracy zdalnej należy odpowiednio przygotować do niej cały zespół. Pamiętaj o wyznaczeniu celów pracy dla całego zespołu i poszczególnych pracowników, jak i o zadbanie o odpowiednie warunki pracy zdalnej.
Wyznaczanie celów
Ocena pracy nie będzie możliwa, jeśli wcześniej nie zostaną wyznaczone cele, które pracownik powinien spełnić. Dlatego zespół, jak i pojedynczy pracownicy powinni być świadomi celów, które należy osiągnąć.
Odpowiednie zaplanowanie pracy i poinformowanie pracowników o celach znacząco ułatwią ocenę ich pracy później.
Warunki pracy zdalnej
Jako pracodawca powinieneś również zadbać o to, aby pracownik miał odpowiednie warunki pracy. Praca zdalna wykonywana jest za pomocą komputer, dlatego pracownik powinien otrzymać sprzęt, na którym będzie miał możliwość realizowania obowiązków zawodowych.
Telefon firmowy czy dodatkowe wynagrodzenie, które pokryje koszty eksploatacyjne, np.: koszt dostępu do Internetu czy zużycia prądu, jeszcze bardziej zwiększą komfort pracy.
Sposoby oceny pracy zdalnej
Feedback
Feedback, czyli informacja zwrotna to dobry sposób na ocenę pracy zdalnej. Dodatkowo feedback zwiększa motywację pracownika, dostarcza mu wiedzy i daje możliwość rozwoju.
Samoocena pracownika
Oceniając pracę zdalną warto poznać również perspektywę pracownika. W tym celu możesz poprosić pracowników o wypełnienie ankiety, w której zapytasz o poszczególne elementy pracy, m.in.: komunikację, realizację projektów czy rzeczy, które pomagają i przeszkadzają w wykonywaniu pracy.
Ocena zespołu
Jako pracodawca powinieneś wiedzieć co dzieje się w Twojej firmie. Dlatego zorganizuj spotkanie z członkami zespołu lub zarządu i wspólnie omówcie przebieg pracy. To będzie dobry czas na ewentualne zaplanowanie przeorganizowania pracy zdalnej. Jeśli chcesz ocenić pracę jednej osoby – skonsultuj się z członkami zarządu lub kierownikiem. To przedstawi Ci szerszą perspektywę pracy danej osoby.
Narzędzia IT do oceny pracy zdalnej
W celu oceny pracy zdalnej możesz też skorzystać z oddzielnych narzędzi, dostępnych na rynku, np.: aplikacji. Są one przeznaczone właśnie do monitorowania i oceniania pracy. Najczęściej umożliwiają ocenę pracownika oraz wystawienie opinii o własnej pracy, czyli ułatwiają wykonanie dwóch wyżej opisanych punktów.