Co w prawie piszczy...

Blog o rachunkowości, podatkach i prawie.

CRBR, rejestr beneficjentów rzeczywistych, beneficjent rzeczywisty

Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR)  

Spis treści

CRBR to system, który umożliwia kontrolowanie osób odpowiedzialnych za podmioty gospodarcze. Przeczytaj artykuł i dowiedz się czy i kto powinien być wpisany do CRBR, jak zgłosić beneficjenta oraz jak wprowadzić zmiany systemie CRBR. 

Czym jest CRBR? 

CRBR, czyli Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych jest elektronicznym rejestrem osób fizycznych, które sprawują kontrolę nad podmiotami gospodarczymi.  

CRBR prowadzony jest przez Ministra Finansów. Powstał w celu przeciwdziałania terroryzmowi i praniu pieniędzy. Dostęp do CRBR jest darmowy i ogólnodostępny. Celem CRBR jest ułatwienie identyfikacji osób, które mają wpływ na funkcjonowanie podmiotów gospodarczych. 

Kto powinien być zgłoszony do CRBR? 

Beneficjent rzeczywisty to osoba lub osoby fizyczne, które mają bezpośredni wpływ na działania podmiotów gospodarczych, zarejestrowanych w KRS. 

W przypadku spółek kapitałowych beneficjentami rzeczywistymi są: 

  • udziałowcy/akcjonariusze, którzy posiadają ponad 25% udziałów lub akcji, 
  • osoby, które posiadają ponad 25% głosów w organie stanowiącym spółki, 
  • osoby, które sprawują kontrolę nad spółką i posiadają ponad 25% udziałów/akcji. 

Jeśli zidentyfikowanie beneficjenta rzeczywistego w przypadku spółki nie jest możliwe do CRBR powinny być zgłoszone wszystkie osoby, które zajmują stanowiska kierownicze.  

W przypadku spółki osobowej beneficjentami rzeczywistymi są wspólnicy uprawnieni do reprezentowania spółki. Osoby te powinny być również wymienione w umowie spółki oraz we wpisie do KRS. 

W przypadku fundacji do Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych powinno wpisać się: 

  • osoby, które sprawują władzę w fundacji, 
  • inwestorów, 
  • fundatorów. 

W przypadku stowarzyszeń rejestrowych do CRBR wpisuje się członków zarządu, czyli osoby, które zajmują stanowiska kierownicze. 

W przypadku trustu (umowy między donatorem – osoba, która przekazuje majątek a powiernikiem – osoba, która dysponuje przekazanym majątkiem na rzecz określonych beneficjentów) do CRBR wpisuje się: 

  • założyciela, 
  • powiernika, 
  • nadzorcę, 
  • właściciela pobieranych korzyści majątkowych, 
  • inną osobę lub inne osoby, które sprawują nadzór nad trustem. 

Podmioty gospodarcze samodzielnie ustalają kto powinien być wpisany do CRBR jako beneficjent rzeczywisty. Weryfikacja powinna nastąpić na podstawie obiektywnych źródeł informacji, np.: statusu czy umowy spółki.  

Jak zgłosić beneficjenta rzeczywistego do CRBR? 

Zgłoszenie beneficjenta rzeczywistego do CRBR jest bezpłatne i powinno odbyć się za pomocą strony rejestru CRBR. 

Beneficjenta rzeczywistego zgłasza osoba uprawniona do reprezentacji podmiotu gospodarczego. Zgłaszający odpowiada za poprawność wprowadzonych danych pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Zgłoszenie beneficjenta do CRBR nie można zrobić za pośrednictwem pełnomocnika. 

Po wejściu na stronę CRBR należy utworzyć nowe zgłoszenie, a następnie uzupełnić wszystkie wymagane dane. Później dostępny będzie formularz, w którym uzupełniane będą dane podmiotu gospodarczego oraz beneficjenta. Po zakończeniu wypełniania formularza, należy go zapisać i sprawdzić poprawność wprowadzonych danych. Formularz powinien zostać podpisany nie więcej niż przez 1 osobę uprawnioną. Podpisany formularz należy wysłać i zaakceptować wysyłkę. Dane w CRBR powinny zostać zaktualizowane automatycznie po chwili.  

Wprowadzenie zmian w CRBR 

W przypadku nowopowstałych podmiotów gospodarczych – zgłoszenie beneficjenta rzeczywistego powinno nastąpić w ciągu 7 dni roboczych od wpisu do KRS. 

Jeśli wcześniej wprowadzone dane do CRBR uległy zmianie – osoba uprawniona ma 7 dni roboczych od daty powstania zmiany na zaktualizowanie danych. W tym celu należy utworzyć nowe zgłoszenie (tak samo jak opisano to powyżej). 

Warto pamiętać również, że jeśli w ciągu tych 7 dni roboczych nastąpiła więcej niż 1 zmiana – do CRBR należy zgłosić wszystkie w kolejności, w której następowały.