Rozmowa rekrutacyjna to jeden z najważniejszych elementów procesu rekrutacyjnego. To właśnie na rozmowie rekrutacyjnej masz szansę na poznanie potencjalnego pracownika i sprawdzenie, czy spełni on Twoje wymagania. Warto więc dobrze się do niej przygotować. Z tego artykułu dowiesz się jakie pytania zadać, aby wybrać najlepszego kandydata.
Przebieg rozmowy
Przed rozpoczęciem zadawania pytań ściśle związanych z pracą warto rozluźnić atmosferę. Rozmowa rekrutacyjna dla pracodawcy to pewnego rodzaju pierwszy test potencjalnego pracownika. Z perspektywy pracownika jednak jest to dość stresujące wydarzenie. Dlatego rozluźnienie atmosfery gra tutaj kluczową rolę. Dzięki temu kandydat będzie w stanie swobodnie i merytorycznie porozmawiać. Na początek zaproponuj kandydatowi kawę, a jeśli jest taka możliwość możesz też oprowadzić go po biurze.
Przed rozpoczęciem wywiadu rekrutacyjnego warto też przedstawić kandydatowi jego planowany przebieg. Dzięki temu Twój rozmówca będzie wiedział czego może się spodziewać. Pewność, że nic go nie zaskoczy podczas rozmowy zmniejszy poziom stresu.
Po przedstawieniu planu warto rozpocząć rozmowę pytaniami, na które kandydat z pewnością będzie znać odpowiedź, np.: o hobby czy zainteresowania. Takie pytania umożliwią poznanie charakteru i osobowości potencjalnego pracownika.
Jakie pytania zadać podczas rozmowy rekrutacyjnej?
Firmę można porównać do organizmu, w których poszczególne elementy się dopełniają. Zadanie odpowiednich pytań umożliwi Ci sprawdzenie czy kandydat będzie brakującym ogniwem w Waszym zespole.
Motywacja do pracy
Motywacja do pracy to niezwykle ważny element zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. Dlatego warto zapytać o:
- to co motywuje pracownika do pracy,
- jakie czynniki wpłynęły na decyzję o zmianie dotychczasowej pracy,
- dlaczego aplikował akurat do Twojej firmy,
- na co kandydat zwraca uwagę podczas szukania nowej pracy.
Odpowiedzi na te pytania umożliwią Ci zweryfikowanie czy Twoja firma będzie odpowiednim miejscem pracy dla kandydata oraz czy spełni jego wymagania.
Doświadczenie zawodowe
Doświadczenie zawodowe pracowników to ważna kwestia, która wpłynie na rozwój Twojej firmy. Zapytaj o:
- obowiązki na dotychczasowych stanowiskach,
- udział w projektach specjalnych,
- ulubione zadania.
Odpowiedzi na te pytania sprawią, że dowiesz się czy pracownik jest w stanie wprowadzić do Twojej firmy nowe rozwiązania i możliwości lub czy będzie potrzebował przeszkolenia. Dzięki takim pytaniom poznasz potencjał nowego pracownika.
Oczekiwania finansowe
Pytanie o oczekiwania finansowe jest obowiązkowe. Dzięki temu dowiesz się czy jesteś w stanie spełnić wymagania kandydata.
Niezadanie tego pytania może skutkować przedłużeniem procesu rekrutacyjnego, jeśli zdecydujesz się na zatrudnienia danej osoby, a ona po usłyszeniu proponowanej wysokości wypłaty odmówi współpracy.
Dyspozycyjność
Zapytaj również potencjalnego pracownika o dyspozycyjność, szczególnie jeśli praca w Twojej firmie odbywa się w systemie zmianowym.
Przy okazji dyspozycyjności możesz spytać czy kandydat aktualnie bierze udział w innych rekrutacjach. Dzięki temu sprawdzisz od kiedy pracownik mógłby rozpocząć pracę oraz dowiesz się, ile czasu będziesz mieć na załatwienie niezbędnych formalności związanych z zatrudnieniem.
Wykształcenie i dodatkowe umiejętności
Pytania o wykształcenie są szczególnie ważne w przypadku branż, w których na określonym stanowisku wymagany jest dany poziom wykształcenia. Warto również zapytać kandydata o dodatkowe umiejętności, ukończone szkolenia czy kursy.
Te pytania pokażą Ci czy kandydat chce się rozwijać i zdobywać nowe lub poszerzać już nabyte kompetencje. Chęć rozwoju to wskazówka dla pracodawcy, że pracownik nadąża za aktualnymi trendami i nowościami technologicznymi, które mogą usprawnić Waszą wspólną pracę.
Poznaj umiejętności komunikacyjne i interpersonalne kandydata
Umiejętności komunikacyjne i interpersonalne pracowników mają wpływ na funkcjonowanie firmy. Dlatego warto poznać je u potencjalnego pracownika. Podczas rozmowy rekrutacyjnej możesz zapytać o to jak kandydat radzi sobie w sytuacjach stresowych. Dobrym sposobem na sprawdzenie samooceny i wartości, które uważa za ważne pracownik jest pytanie o to co jego zdaniem powiedzieliby o nim samym inni współpracownicy.
Prośba o opowiedzenie czegoś o sobie umożliwia sprawdzenie umiejętności autoprezentacji. To będzie czas dla kandydata, w którym może wspomnieć o swoich mocnych stronach. Taka umiejętność przydaje się szczególnie, jeśli stanowisko, na które rekrutujesz wiąże się ze spotkaniami z klientami. Pewność siebie jest w tym przypadku bardzo ważna. Wpływa ona na profesjonalny wizerunek zarówno pracownika, jak i całej firmy.