Co w prawie piszczy...

Blog o rachunkowości, podatkach i prawie.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru biura księgowego na B2B?

Spis treści

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej jest związane z odpowiedzialnością księgową. Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy i umiejętności księgowych – warto skorzystać z biura księgowego. Przeczytaj artykuł, w którym przedstawiamy 6 ważnych wskazówek jak wybrać najlepsze biuro księgowe na B2B.

Jakie obowiązki ma biuro księgowe?

Prowadzenie własnej działalności, szczególnie na początku, może być trudnym zadaniem. Szczególnie, że zmiany w systemie podatkowym zachodzą dość szybko. Dlatego niezbędne jest posiadanie odpowiedniej wiedzy i umiejętności, aby Twoja firma funkcjonowała skutecznie. W tym może pomóc Ci biuro rachunkowe. Zadaniami, za które odpowiedzialne jest biuro rachunkowe są:

  • prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz księgi przychodów i rozchodów,
  • pilnowanie obiegu dokumentacji,
  • tworzenie sprawozdań finansowych i rejestrów wymaganych przez instytucje publiczne,
  • prowadzenie akt osobowych,
  • ewidencja urlopów, zwolnień lekarskich i nadgodzin,
  • przygotowywanie umów,
  • tworzenie świadectw pracy.

Dodatkowo biuro księgowe może wspomóc Cię pod kątem merytorycznym, np.: udzielając porad. Dzięki temu zaoszczędzisz czas na poszukiwanie odpowiedzi na swoje pytanie, np. unikając długotrwałej analizy przepisów podatkowych.

Korzystając z biura księgowego opłacasz swoją obsługę księgową, co jest korzystniejszym rozwiązaniem niż samodzielne wykupienie dostępu do programu księgowego, aktualizowanie go i doszkalanie się z zakresu nowości.

Dodatkowo korzystanie z biura księgowego jest wygodne. Osoba, która prowadzi księgowość w Twojej firmie jest odpowiedzialna za pilnowanie dokumentacji i raportowanie. Udzielając pełnomocnictwa unikasz konieczności osobistego załatwiania większości spraw urzędowych.

Kolejną, bardzo ważną zaletą korzystania z biura księgowego jest spokój, który zyskujesz. Księgowi na bieżąco zapoznają się z nowościami prawnymi, a Ty jako przedsiębiorca możesz zająć się prowadzeniem swojego biznesu, czyli tym, na czym znasz się najlepiej.

6 wskazówek jak wybrać biuro rachunkowe na B2B

1. Rekomendacje

Jeśli masz wśród znajomych osoby, które również prowadzą swoją firmę możesz zapytać je o rekomendacje biura księgowego. Zadowolony klient to najlepsza reklama. Dzięki temu wiesz, że dane biuro księgowe jest godne zaufania.

2. Specjalizacja biura

Specjalizacja biura księgowego jest szczególnie ważna, jeśli pracujesz w branży, która wymaga znajomości dodatkowych przepisów. Dzięki temu wiesz, że m.in. nowości podatkowe nie zaskoczą Cię w ostatniej chwili.

Jeśli prowadzisz biznes w branży IT – skorzystaj z naszej oferty! Jesteśmy biurem księgowym SMARTVERSE, które specjalizuje się we wsparciu księgowym biznesów IT.

3. Wsparcie w papierologii

Poznaj dokładną ofertę biura i przeanalizuj skład poszczególnych pakietów. Zwróć uwagę na pomoc w papierologii, np.: w założeniu działalności, przygotowywanie dokumentów i sprawozdań. Korzystnym rozwiązaniem z perspektywy przedsiębiorcy jest przejęcie prowadzenia jak największej ilości spraw urzędowych przez biuro.

4. Ubezpieczenie OC

Większość biur rachunkowych ma wykupione ubezpieczenie OC od ewentualnych pomyłek pracowników. Zwróć uwagę na zakres ubezpieczenie i sytuacje, w których będziesz mógł/mogła wystąpić o odszkodowanie. Szczególnie ważne są tutaj wypłaty wynagrodzeń i wyliczanie składek ZUS.

5. Bezpieczeństwo danych

Wybierając biuro księgowe dla Twojej firmy sprawdź jakie ma ono systemy zabezpieczania danych, które powierzasz dla biura. To bardzo ważne z perspektywy RODO, a także rozwoju Twojej firmy. Rozmawiając z pracownikiem biura możesz zapytać czy w przeszłości występowały sytuacje wycieku danych oraz w jaki sposób biuro zabezpiecza się przez tego rodzaju sytuacjami.

6. Pracownicy

Przed zdecydowaniem się na usługi danego biura możesz sprawdzić ile osób w nim pracuje. Dzięki temu dowiesz się czy w razie nieprzewidzianej sytuacji (np.: choroby księgowego) będzie miał go kto zastąpić, tak aby w Twojej firmie nie powstały zaległości.

Możesz zapytać również o doświadczenie i umiejętności pracowników biura księgowego oraz o to kto będzie obsługiwał akurat Twoją firmę.