Co w prawie piszczy...

Blog o rachunkowości, podatkach i prawie.

MŚP, mikroprzedsiębiorca, mały przedsiębiorca, średni przedsiębiorca, mały podatnik

Wyjaśnienie statusu mikro, małego i średniego przedsiębiorcy oraz małego podatnika 

Spis treści

Status przedsiębiorcy określa się w celu ustalenia możliwości uzyskania pomocy publicznej i jej wysokości. Natomiast status podatnika ma wpływ na wysokość należnego podatku VAT, CIT i PIT.  

Status przedsiębiorcy 

Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) narażone są na wiele barier w rozwoju. Dlatego są traktowane preferencyjnie przy udzielaniu pomocy publicznej. Regulacje, które określają zasady udzielania pomocy publicznej (Rozporządzenie Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r.) precyzyjnie określają jak klasyfikować wnioskodawców i beneficjentów tych świadczeń. 

Status przedsiębiorstwa Średnioroczne zatrudnienie* Roczny obrót lub całkowity bilans roczny** 
Mikroprzedsiębiorstwo < 10 ≤ 2 mln euro ≤ 2 mln euro 
Małe przedsiębiorstwo < 50 ≤ 20 mln euro ≤10 mln euro 
Średnie przedsiębiorstwo < 250 ≤ 50 mln euro ≤ 43 mln euro 

*Średnioroczne zatrudnienie to ilość pełnych etatów, bez uwzględniania osób, które przebywają na urlopach macierzyńskich i wychowawczych. 

**W wytycznych podana jest wartość obrotu w euro. Przeliczenia za polską walutę dokonuje się na podstawie średniego kursu euro podanego przez Narodowy Bank Polski w danym roku. 

Zmiana statusu przedsiębiorcy 

Zmiana statusu przedsiębiorstwa może nastąpić po przekroczeniu wyżej wymienionych progów przez dwa następujące po sobie lata. 

Po przekroczeniu progu ilości zatrudnionych pracowników – zmiana statusu następuje automatycznie. Natomiast po przekroczeniu jednego z dwóch progów finansowych zmiana nie następuje w sposób automatyczny. 

Zmiana statusu przedsiębiorstwa jest również możliwa po zmianach w strukturze firmy. W takich wypadkach ponownie należy przeanalizować przedsiębiorstwo pod względem wyżej opisanych wymogów. Zmiana statusu może nastąpić w tym samym dniu, w którym wprowadzono zmiany strukturalne, ale nie jest to warunkiem koniecznym. 

Mały podatnik – definicja 

Definicja małego podatnika określona jest w art. 5a pkt 20 ustawy o PIT i art. 4a pkt 10 ustawy o CIT, zgodnie z którą “oznacza to podatnika, u którego wartość́ przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 2 000 000 euro, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku również̇ przychodu ze sprzedaży u zmarłego przedsiębiorcy; przeliczenia kwot wyrażonych w euro dokonuje się̨ według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień́ roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1000 zł”. 

Status małego podatnika w 2023 r. 

Status małego podatnika posiada podatnik, którego przychód nie przekroczył 2 000 000 euro. W roku 2023 przychód ten w przeliczenia na złotówki oblicza się na podstawie średniego kursu euro podanego na rok 2022, który wynosi 4.8272 zł. Dlatego status małego podatnika w 2023 r. będzie mieć przedsiębiorca, którego dochód w 2022 r. nie przekroczył 9 654 400 zł netto.