Zaleganie w spłatach za transakcje handlowe związane jest z koniecznością zapłaty odsetek. Przeczytaj artykuł i dowiedz się czym są odsetki za opóźnienie w transakcjach handlowych oraz jaka jest ich wartość w 2023 r.
Odsetki za opóźnienie w transakcjach handlowych
Odsetki za opóźnienie w transakcji handlowych są określone przez przepisy prawa. Ich celem jest zadośćuczynienie przedsiębiorcy czasu oczekiwania na zapłatę, a także pewnego rodzaju ukaranie dłużnika za opóźnienie w spłacie zobowiązania.
Odsetki za opóźnienie w transakcjach handlowych należą się wierzycielowi. Przedmiotem tego rodzaju odsetek jest świadczenie usług, dostarczenie towaru oraz użyczenie go do użytku (np.: leasingu, dzierżawy). Odsetki te dotyczą wszystkich podmiotów gospodarczych, biorących udział w transakcji, niezależnie od tego czy są to podmioty, których siedziba znajduje się w Polsce czy za granicą.
Kiedy naliczane są odsetki za opóźnienie w transakcjach handlowych?
Odsetki za opóźnienie w transakcjach handlowych mogą zostać naliczone, jeśli spełnione zostaną dwa warunki:
- wierzyciel wykonał świadczenie, do którego był zobowiązany,
- dłużnik nie wypełnił swojego zobowiązania za wykonanie przedmiotu umowy – nie zapłacił na usługę/sprzedaż w określonym terminie.
W zależności od warunków umowy między podmiotami odsetki naliczane są po:
- 30 dniach od dostarczenia towarów lub wykonaniu usługi, jeśli w umowie nie określono terminu zapłaty,
- 30 dniach od dostarczenia dokumentu, potwierdzającego wykonanie usługi lub dostarczenie towarów, jeśli termin płatności nie był dłuższy niż 30 dni,
- 60 dniach od dostarczenia dokumentu, potwierdzającego wykonanie usługi lub dostarczenie towarów, jeśli termin płatności nie był dłuższy niż 60 dni.
Odsetki za opóźnienie w transakcjach handlowych od lipca 2023 r.
29 czerwca 2023 r. Minister Rozwoju i Technologii wydał przypominające oświadczenie o tym, że od 1 lipca do 31 grudnia 2023 r. wysokość odsetek za opóźnienie w transakcjach handlowych uzależniona będzie od stóp procentowych na dzień 1 lipca br.
Stopa referencyjna od dnia 8 września 2022 r. nie uległa zmianie i wynosi 6,75%. W związku z tym wysokość odsetek wynosić będzie:
- 14,75% (6,75% + 8 pkt. proc.), jeśli dłużnik to podmiot publicznych leczniczy,
- 16,75% (6,75% + 10 pkt. proc.), jeśli dłużnikiem jest podmiot inny niż publiczny leczniczy.
Przedawnienie odsetek za opóźnienie w transakcjach handlowych
Co do zasady ważność odsetek za opóźnienie w transakcjach handlowych przedawnia się po 3 latach. Nie może być to jednak później niż przedawnienie roszczenia głównego.
Przykładem może być sytuacja, kiedy roszczenie za sprzedaż towaru przedawnia się po 2 latach, zgodnie z art. 554 k.c. Po upływie tego czasu wierzyciel nie ma prawa do żądania uiszczenia opłaty za same odsetki od tej transakcji. Nie działa również w tej sytuacja zasada przedawnienia odsetek po 3 latach. Powodem jest fakt, że roszczenie z tytułu odsetek przedawniło się wraz z roszczeniem głównym.
Aby 3-letni okres roszczenia za odsetki mógł obowiązywać dłużnik musi uiścić opłatę za należność główną. Wtedy odsetki traktowane są jako niezależne zobowiązanie finansowe i okres ich roszczenia wynosi 3 lata.
Terminem, od którego liczony jest okres roszczeń to czas, w którym odsetki zostały być wymagane.