Co w prawie piszczy...

Blog o rachunkowości, podatkach i prawie.

biała lista podatników, numer konta kontrahenta, weryfikacja kontrahenta, biała lista,

Biała lista podatników – kto się na niej znajduje i jak ją wykorzystywać? 

Spis treści

Biała lista podatników to narzędzie przydatne dla wszystkich przedsiębiorców. Przeczytaj artykuł i dowiedz się czym jest biała lista podatników, jak z niej korzystać oraz dlaczego warto to robić. 

Czym jest biała lista podatników? 

Biała lista podatników to lista wszystkich zarejestrowanych, wykreślonych i przywróconych do rejestru podatników VAT. Lista ta powstała w 2019 r. i została zaktualizowana w 2020 r. Obecnie lista jest aktualizowana w każdy dzień roboczy. 

Celem powstania białej listy podatników było ułatwienie przedsiębiorcom weryfikacji kontrahentów. Przed powstaniem białej listy podatników funkcjonowały 3 oddzielne listy: podatników zarejestrowanych, wykreślonych i przywróconych. Sprawdzanie danych we wszystkich trzech źródłach utrudniało i wydłużało proces weryfikacji.  

Biała lista podatników prowadzona jest przez KAS (Krajową Organizację Skarbową). Białą listę podatników możesz sprawdzić tutaj

Biała lista podatników umożliwia: 

  • weryfikację kontrahenta pod względem statusu podatnika VAT, 
  • sprawdzenie powodu, przez który kontrahent nie został wpisany na listę podatników VAT, został z niej wykreślony lub na nią przywrócony, 
  • potwierdzenie numeru rachunku bankowego kontrahenta, na który masz wykonać przelew. 

Jakie informacje znajdują się na białej liście przedsiębiorców? 

Biała lista podatników umożliwia sprawdzenie danych, takich jak: 

  • nazwę/imię i nazwisko przedsiębiorcy, 
  • numer przedsiębiorcy identyfikujący na potrzeby podatku (NIP, REGON), 
  • status podatnika VAT (zarejestrowany/wykreślony/przywrócony), 
  • numer KRS, o ile został nadany, 
  • adres przedsiębiorstwa, 
  • imiona, nazwiska i numery identyfikacji podatkowej osób, które wchodzą w skład organu reprezentującego podmiot, 
  • imiona, nazwiska i numery identyfikacji podatkowej prokurentów, 
  • imiona, nazwiska i numery identyfikacji lub nazwę (w przypadku firmy) wspólnika, 
  • daty i podstawę prawną zmiany statusu podatnika VAT, 
  • numer lub numery rachunków bankowych lub rachunków w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, których właścicielem jest przedsiębiorstwo. 

Dlaczego warto korzystać z białej listy podatników? 

Od początku 2020 r. przelew na kwotę powyżej 15 tys. zł powinien być realizowany wyłącznie na numer konta kontrahenta, który jest podany na białej liście podatników. W przeciwnym razie: 

  • nie będzie możliwości zaliczenia tego wydatku lub jego części do kosztów uzyskania przychodu, 
  • przedsiębiorca ponosi ryzyko odpowiedzialności solidarnie ze swoim kontrahentem za zaległości podatkowe, jeśli nie zapłaci on należnego podatku VAT od transakcji. 

Uniknięcie wyżej opisanych konsekwencji możliwe jest, jeśli w terminie do 7 dni zgłosisz fakt wykonania przelewu na konto kontrahenta naczelnikowi urzędu skarbowego podatnika.  

Co zrobić, jeśli dane mojej firmy na białej liście podatników są nieaktualne? 

Na białej liście podatników znajdują się wszyscy podatnicy VAT. Dane podatników aktualizowane są w każdy dzień roboczy i pobierane są z ogólnodostępnych rejestrów publicznych przez KAS (Krajową Administrację Publiczną). Jeśli dane Twojej firmy, które są podane na białej liście podatników nie są poprawne możesz zgłosić ten fakt do szefa KAS z wnioskiem o usunięcie lub sprostowanie. 

Numer konta kontrahenta na białej liście podatników 

Numer konta bankowego kontrahenta jest najważniejszą informacją, która jest dostępna na białej liście podatników. Weryfikacja tej informacji jest ważna, ponieważ umożliwia uniknięcie sankcji, w razie wykonania przelewu na inny numer rachunku. 

Warto zauważyć, że numer rachunku rozliczeniowego kontrahenta jest podany na białej liście podatników, jeśli podmiot ma status zarejestrowanego lub przywróconego podatnika VAT. 

Numery rachunków są pobierane automatycznie z baz Krajowej Administracji Skarbowej. Są to te same numery, które podatnik podał w zgłoszeniu identyfikacyjnym lub aktualizacyjnym do urzędu skarbowego. Podmiot, którego numer rachunku zmienił się od czasu rejestracji firmy zobowiązany jest do zaktualizowania tej informacji za pomocą wniosku aktualizującego.