Coworking, czyli wspólna praca. Na czym polega coworking, jakie ma wady i zalety oraz dla kogo jest polecany? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule!
Coworking – definicja
Coworking tłumaczy się jako wspólną pracę wielu osób w jednym pomieszczeniu. Jest to rozwiązanie, z którego korzystają osoby nie posiadające własnego biura, np.: freelancerzy. Coworking polega na wynajęciu przestrzeni biurowej do wykonywania swoich obowiązków zawodowych. Ta przestrzeń biurowa ogranicza się jednak do biurka, a nie całego biura.
Coworking staje się coraz popularniejszy. W większych miastach oferta biur coworkingowych jest dość obszerna. Takie biura najczęściej znajdują się w centrach miast, czyli w miejscach dobrze skomunikowanych. Wynajęcie całego biura w takiej lokalizacji zazwyczaj związane jest z wysokimi kosztami. Coworking jest więc dobrym sposobem na maksymalne zmniejszenie kosztów wynajmu powierzchni biurowej.
Zasady pracy w biurze coworkingowym
Oferty biur coworkingowych są elastyczne. Zazwyczaj oferują one abonamenty miesięczne, ale również wynajmowanie biurka na godziny. Dzięki temu osoba korzystająca z coworkingu ma możliwość dostosowania oferty do swoich indywidualnych potrzeb.
Umowy z biurem coworkingowym zazwyczaj nie są długoterminowe. Wynajęcie biurka na kilka godzin umożliwia sprawdzenie tej formy pracy. Dzięki temu nie narażamy się na koszty wynajmu za cały miesiąc z góry. Jest to szczególnie przydatne dla osób, które korzystają z biura coworkingowego po raz pierwszy oraz, dla których ta forma pracy okaże się nieodpowiednia.
Najczęściej biura coworkingowe oferują biurko w tzw. open space. Niektóre firmy oferują również biurko w pokoju. Daje to możliwość większej prywatności oraz nie naraża pracownika na problemy ze skupieniem się w dużej grupie osób.
Zalety coworkingu
Zaletą coworkingu jest elastyczność. Możesz wynająć miejsce do pracy na cały miesiąc lub w wybrane dni w określonych godzinach. Dzięki temu nie jesteś narażona/-y na koszty wynajmu za cały miesiąc, jeśli potrzebujesz korzystać z biura sporadycznie.
Kolejną zaletą coworkingu jest możliwość korzystania ze sprzętu biurowego. Zakup drukarki, xero i innych sprzętów biurowych jest związany z dużym kosztem. Dla wielu przedsiębiorców lub freelancerów jest on zbyt duży. Dlatego idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji są biura coworkingowe.
Większość biur coworkingowych oferuje również dostęp do sal konferencyjnych. Co jest rozwiązaniem dobrym, jeśli musisz zorganizować spotkanie służbowe.
Coworking ułatwia zachowanie work-life balance. Zachowanie równowagi między czasem pracy a czasem wolnym, pracując w domu, jest trudne. Coworking ułatwia organizację pracy w ciągu dnia. Może dawać również motywację do dbania o swój wygląd w ciągu dnia. Pandemia COVID-19 i obowiązkowa praca zdalna w większości biur sprawiła, że wiele osób miało problem właśnie z tą kwestią. Brak obowiązku wychodzenia z domu sprawił, że niektórzy przestali dbać o swój wygląd na co dzień. W konsekwencji ich samopoczucie było gorsze, a praca mniej efektywna.
Wady coworkingu
Osoby, które pracują w biurach coworkingowych muszą posiadać umiejętność skupiania się w dużej grupie osób. Zazwyczaj pracują one w tzw. open space. Oznacza to, że wszystkie biurka znajdują się w jednej sali. Rozmowy innych osób mogą utrudniać pracę. Rozpoczynając prace coworkingową warto więc wynająć biurko na jeden dzień i sprawdzić czy ta forma pracy będzie dla Ciebie odpowiednia.
Kolejną kwestią, która może utrudniać pracę coworkingową jest brak możliwości wprowadzania jakichkolwiek zmian w wystroju biura. Może to przeszkadzać szczególnie osobom, dla których wystrój wnętrza i np.: kolor ścian jest bardzo ważny oraz wpływa na ich poziom skupienia się.
Dla kogo jest coworking?
Coworking to rozwiązanie, z którego może skorzystać każda osoba pracująca, która nie posiada stałego miejsca prowadzenia działalności. Zazwyczaj są to freelancerzy, ale również właściciele JDG lub handlowcy, którzy większość swojego czasu pracy spędzają w trasie.
Jest to dobre rozwiązanie również dla rodziców, pracujących zdalnie. Praca w domu przy dzieciach zazwyczaj jest utrudniona, a czasami niemożliwa. Biura coworkingowe są więc dobrym miejscem do wykonania zadań zawodowych, które wymagają większego skupienia, ciszy lub spokoju.