Jak połączyć pracę i podróżowanie? Pracuj w kamperze! Zamiana kampera w mobilne biuro to świetny pomysł na połączenie pasji podróżowania z obowiązkami zawodowymi. Przeczytaj artykuł i dowiedz się o czym warto pamiętać pracując w kamperze oraz jak to wygląda od strony prawnej.
Praca w podróży, czyli workation
Workation to zjawisko, do którego powstania znacząco przyczyniła się pandemia COVID-19 i wprowadzane lokdowny. Obowiązkowa praca zdalna pokazała, że codzienne przychodzenie do biura nie jest konieczne. Zarówno pracownicy, jak i pracodawcy przekonali się, że obowiązki służbowe można również wykonywać z domu.
Workation to praca w trakcie podróży. Umożliwia ona ciągłe zwiedzanie i poznawanie nowych miejsc bez rezygnowania z pracy czy brania urlopu wypoczynkowego.
Częstą formą workation jest praca w kamperze lub przyczepie kempingowej.
Kamper jako mobilne biuro a koszty uzyskania przychodu
Jeśli prowadzisz własną działalność gospodarczą, np.: oferując usługi programistyczne, możesz traktować kamper jako swoje biuro. W tym artykule przeczytasz o skutkach braku stałego miejsca prowadzenia działalności.
Zamieniając kamper w mobilne biuro, zakup samochodu możesz rozliczyć w kosztach uzyskania przychodu. Ważna jest tu natomiast, aby kamper stwarzał warunki, w którym można wykonywać pracę. Powinno się więc znajdować tam miejsce na komputer oraz miejsce, na którym będzie można wygodnie usiąść. Ważny jest też dostęp do Internetu.
Zakup kampera może być wliczony w koszty uzyskania przychodu do limitu 150 000 zł poprzez odpisy amortyzacyjne. Dodatkowo do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć 75% kosztów eksploatacyjnych, czyli paliwa czy naprawy samochodu.
Jeśli rozliczasz się na zasadach ryczałtu oraz jesteś zarejestrowana/-y do VAT możesz odliczyć VAT z FV za zakup kampera lub wydatków eksploatacyjnych.
Możliwość zaliczenia zakupu kampera lub kosztów eksploatacyjnych do kosztów uzyskania przychodu potwierdza indywidualna interpretacja podatkowa nr 0115-KDIT3.4011.124.2023.1.KP. Jeśli jednak nie masz pewności czy organy podatkowe wystawią takie samo stanowisko w Twoim przypadku – polecamy wystąpienie z wnioskiem o indywidualną interpretację prawną do odpowiednich organów.
Kamper jako mobilne biuro – pamiętaj o tych kwestiach!
- Odpowiednie warunki
Wykonując pracę przy komputerze bardzo ważne jest dbanie o odpowiednią postawę ciała. Dzięki temu nie narażasz się na konsekwencje zdrowotne, np.: problemy z kręgosłupem. O dobre warunki pracy powinno się szczególnie dbać pracując w kamperze.
Najlepiej, jeśli komputer będzie stał bokiem do okna. Dzięki temu odbijane światło od monitora nie będzie przeszkadzać Ci w pracy. Jeśli nie masz takiej możliwości – warto zasłonić okno roletą lub firanką.
Praca przy komputerze obciąża wzrok. Dlatego rób regularne przerwy w pracy. Dobrze, jeśli w tym czasie wyjdziesz z mobilnego biura i dasz odpocząć swoim oczom od blasku monitora.
- Work-life balance
O tym czym jest work-life balance przeczytasz w naszym artykule. Pracując zdalnie w kamperze zadbaj o równowagę między pracą, a życiem prywatnym. Praca zdalna niesie za sobą pewne konsekwencje. Jedną z nich jest notoryczna praca nadgodzinowa. Brak równowagi między pracą a czasem wolnym negatywnie wpływa zarówno na efektywność, jak i samopoczucie. Zadbaj więc o zachowanie work-life balance.
Więcej o zagrożeniach pracy zdalnej przeczytasz w naszym artykule.
- Dostęp do Internetu
Niekiedy na polach kempingowych można skorzystać z Internetu. Nie jest to jednak regułą. Dodatkowo w takich miejscach sieć może być obciążona, więc korzystanie z Internetu będzie utrudnione.
Dlatego warto zadbać o stały dostęp do Internetu. Dobrym rozwiązaniem będzie przenośny modem. Zazwyczaj baterie w tego typu urządzeniach wytrzymują ok. 12h. Wystarczy więc ona na codzienne wypełniania obowiązków zawodowych.
Przed zakupem modemu i pakietu Internetu warto sprawdzić jaka ilość GB jest Ci potrzebna do pracy w ciągu miesiąca.