Co w prawie piszczy...

Blog o rachunkowości, podatkach i prawie.

body leasing, outsourcing, leasing pracowników, praca tymczasowa, agencja pracy tymczasowej, kodeks pracy

Wszystko o body leasingu. Różnice między Body leasing a outsourcingiem 

Spis treści

Body leasing to model zatrudniania pracowników, który zyskuje na popularności. Jest to “wypożyczenie” pracownika z jednej firmy do drugiej. Na czym dokładnie polega body leasing, jak wygląda on od strony prawnej oraz czym różni się od outsourcingu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule! 

Czym jest body leasing? 

Body leasing jest jednym ze sposobów pozyskiwania pracowników. Jest to pewnego rodzaju wypożyczenie pracownika. Body leasing polega na tymczasowym zatrudnieniu pracownika, z jednoczesnym zawieszeniem jego pracy w firmie, w której pracuje na stałe.  

W praktyce wygląda to następująco: pracownik ma stałe zatrudnienie w firmie, następnie za zgodą własną i pracodawcy bierze bezpłatny urlop na określony czas. W czasie trwania urlopu rozpoczyna pracę w inne firmie. W drugiej firmie nie jest zatrudniony na stałe, ale tymczasowo. Wykonuje swoje obowiązki przez określony czas oraz za ustalone wcześniej wynagrodzenie. Po zakończeniu czasu trwania umowy wraca do firmy macierzystej.  

Body leasing jest możliwy dzięki zawarciu odpowiedniej umowy między leasingobiorcą a leasingodawcą. W umowie tej musi być określony czas trwania pracy, zakres obowiązków i warunki współpracy.  

Leasingodawcą może być zarówno firma macierzysta pracownika, jak i agencja pracy tymczasowej. W przypadku drugiej sytuacji – to agencja zatrudnia pracownika, a następnie wypożycza go do innej firmy. Agencja zajmuje się również opłacaniem ubezpieczenia dla pracownika, organizacją badań lekarskich i innymi formalnościami związanymi z zatrudnieniem nowej osoby do pracy. 

Body leasing to dobra okazja do sprawdzenia kompetencji pracownika. Po zakończeniu pracy tymczasowej pracodawca może zatrudnić pracownika na stałe. Taki scenariusz może być zrealizowany, jeśli pracownik jest zatrudniony w agencji pracy tymczasowej i poszukuje stałego zatrudnienia. 

Body leasing to również dobre rozwiązanie, jeśli firma ma do zrealizowania projekt, do którego wykonania nie wystarczą kompetencje i umiejętności stałych pracowników.  

Body leasing jest często wykorzystywany też w przypadku branż, które działają sezonowo. 

Body leasing a Kodeks pracy 

Wszystkich pracowników, jak i pracodawców obowiązuje Kodeks pracy. Dotyczy to również osób, które wykorzystują body leasing. Leasing pracowników jest uregulowany art. 174 KP. Zgodnie z tym przepisem, pracodawca ma prawo do udzielenia bezpłatnego urlopu za zgodą pracownika, który w tym czasie podejmie pracę w innej firmie. Stosunek pracy w firmie macierzystej nie zostaje więc zerwany, a zawieszony.  

Body leasing stosowany z udziałem agencji pracy tymczasowej reguluje Ustawa z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz.U. 2003 nr 166 poz. 1608). Zgodnie z tym dokumentem wypożyczenie pracownika może odbyć się po podpisaniu odpowiednich dokumentów. W umowie muszą znaleźć się informacje, takie jak: 

  • czas wypożyczenia, 
  • rodzaj pracy, 
  • zakres obowiązków, 
  • wysokość wynagrodzenia. 

Body leasing a outsourcing 

Outsourcing polega na zleceniu innej firmie wykonanie pewnego zadania. W przypadku outsourcingu nie ma mowy o zmianie firmy, w której wykonywane mają być obowiązki zawodowe, tak jak w body leasingu. Firma, która wykorzystuje outsourcing wykonanie projektu, zadania lub ich części zleca podwykonawcy, zewnętrznej firmie. Następnie za wykonaną pracę następuje rozliczenie. To jest główna różnica między body leasingiem a outsourcingiem. 

Warto zauważyć również, że firma, która zatrudnia pracownika w ramach body leasingu jest odpowiedzialna za efekt lub ponosi konsekwencje, np.: źle wykonanego zlecenia, jeśli się one pojawią. Natomiast, jeśli firma zleci wykonanie zadania podwykonawcy – odpowiedzialność za nie ponosi firma outsourcingowa. 

Przykładem sytuacji, kiedy często stosowany jest outsourcing jest dział kadr i płac. Firmy zlecają zadania związane z kadrami i płacami firmom zewnętrznym. Jest to bezpieczne rozwiązanie szczególnie wtedy, kiedy firma zajmuje się inną branżą niż związaną z księgowością. Wtedy nie ma konieczności zatrudniania dodatkowego pracownika, który zna się na sprawach księgowych. Należy jednak opłacić comiesięczna obsługę firmy zewnętrznej. Często takie rozwiązanie okazuje się bardziej opłacalne niż zatrudnienie pracownika na podstawie umowy o pracę i ponoszenie wszystkich kosztów z tym związanych.