Przełom starego i nowego roku podatkowego to czas wypełniania deklaracji podatkowym. Z tego artykułu dowiesz się kto, w jakiś sposób oraz w jakim terminie musi złożyć deklarację PIT-8AR.
Czym jest deklaracja PIT-8AR?
Deklaracja PIT-8AR to roczna deklaracja podatkowa, którą powinny wypełnić osoby fizyczne, pobierające zaliczki z tytułu zryczałtowanego podatku dochodowego, jeśli dodatkowo nie muszą składać zeznania z tym zryczałtowanym podatkiem związanego. PIT-8AR składa się raz w roku w odpowiednim urzędzie skarbowy, właściwym dla miejsca zamieszkania podatnika. Deklarację można złożyć w formie papierowej lub elektronicznej za pomocą rządowego portalu www.podatki.gov.pl.
PIT-8AR składa się do końca pierwszego miesiąca nowego roku podatkowego. W 2024 r. PIT-8AR należy złożyć do 31 stycznia. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą i zostanie ona zamknięta w trakcie trwania roku podatkowego. Wtedy PIT-8AR należy złożyć z dniem zaprzestania prowadzenia działalności.
Warto zauważyć również, że w 2024 r. obowiązywać będzie nowa wersja formularza PIT-8AR, która jest dostępna na portalu rządowym.
Nie ma obowiązku składania tzw. zerowej deklaracji PIT-8AR. Jeśli podatnik nie pobierał zryczałtowanych zaliczek podatkowych w danym roku nie ma obowiązku składania deklaracji PIT-8AR.
W jakich sytuacja należy złożyć deklarację PIT-8AR?
Podatnicy, którzy w poprzednim roku podatkowym byli zobowiązani do obliczania, pobierania i uiszczania zryczałtowanego podatku dochodowego powinni złożyć deklarację PIT-8AR. Takie zobowiązanie powstaje, np.: w sytuacji wykonywania pracy zarobkowej na podstawie umowy zlecenie lub umowy o dzieło, za które wynagrodzenie nie wynosiło więcej niż 200 zł, a podatnik nie został zatrudniony u zleceniodawcy na stałe. Dodatkowo PIT-8AR należy wypełnić w przypadku m.in.:
- wygranej w zakładzie wzajemnym, grze lub konkursie,
- wygranej uzyskanej na podstawie sprzedaży premiowej,
- świadczeń, które otrzymują emeryci i renciści w związku z istniejącym w przeszłości stosunkiem pracy, z wyłączeniem kwot wolnych od podatku,
- zwolnienia ze służby mundurowej,
- wynagrodzeń z tytułu pomocy służbom mundurowym,
- otrzymaniu dywidendy lub innego rodzaju świadczeń pieniężnych, które wynikają z udziału w zyskach osób o charakterze prawnym.
Jak wypełnić PIT-8AR?
Deklaracja PIT-8AR składa się z 5 części, w którym opisuje się:
- w części “A” – miejsce i cel składania oświadczenia,
- w części “B” – dane podatnika,
- w części “C” – wykaz poszczególnych części należnego, zryczałtowanego podatku dochodowego z podziałem na miesiące w roku,
- w części “D” – informacje, wyjaśniające przesunięcie terminu przekazania podatku,
- w części “E” – podpis podatnika.
Na jakie konto należy zapłacić?
Należność podatkową, która wynika z racji wypełnienie PIT-8AR należy wpłacić na indywidualny numer konta podatnika. Jeśli wypełnisz PIT-8AR online w systemie będziesz mieć możliwość zapłacenia. Natomiast jeśli deklarację wypełnisz w formie papierowej i nie znasz swojego indywidualnego numeru konta podatnika – taką informację możesz uzyskać we właściwym urzędzie skarbowym.