Z usługi Twój e-PIT i przygotowanego zeznania podatkowego w tym roku będą mogli skorzystać również przedsiębiorcy. Do tej pory usługa była dostępna wyłącznie dla osób fizycznych. Przeczytaj artykuł i dowiedz się w jakim terminie należy złożyć zeznanie podatkowe oraz czy będziesz musieć edytować wypełniony wniosek.
Twój e-PIT dla przedsiębiorców
Przedsiębiorcy, podobnie jak osoby fizyczny, zeznania podatkowe za rok 2023 mogą składać od 15 lutego do 30 kwietnia br.
Do tej posty z usługi Twój e-PIT mogły korzystać osoby fizyczne. Portal umożliwia złożenie zeznania podatkowego, które wcześniej zostało przygotowane przez KAS. Osoby fizyczne wybierają rodzaj dokumentu, który chcą złożyć, dane w nim wypełniane są automatycznie i zazwyczaj jednym kliknięciem składają PIT do US.
Od tego roku z uproszczonego procesu rozliczania podatku będą mogli skorzystać również przedsiębiorcy. Na rządowej stronie Twój e-PIT będzie przygotowane zeznanie podatkowe dla przedsiębiorców, którzy rozliczają się na zasadach podatku liniowego, ryczałtu lub przychodów ewidencjonowanych. Gotowe zeznanie podatkowe będzie również przygotowane dla osób, które prowadzą dział specjalny produkcji rolnej.
Jakie dane będą w Twój e-PIT?
Dane, wykorzystane do przygotowanego zeznania podatkowego, będą pochodzić z KAS. Obejmują one zaliczki na podatek dochodowy lub ryczałt, a także informacje innych dochodach, które uzyskiwane były z tytułu m.in.: umowy o pracę, umowy zlecenie lub o dzieło. W przygotowanym zeznaniu uwzględnione będą również niektóre ulgi, takie jak ulga na dziecko lub OPP.
OPP będzie uwzględnione, jeśli przedsiębiorca przekazał je w poprzednim roku, a w 2024 organizacja dalej znajduje się na liście OPP.
Czy przedsiębiorca będzie musiał uzupełniać wniosek w Twój e-PIT?
Osoby fizyczne zazwyczaj wyłącznie akceptują przygotowany wniosek i wysyłają w celu jego rozliczenia z US. W przypadku przedsiębiorców konieczne będzie uzupełnienie informacji o wysokości przychodu i kosztów jego uzyskania. Dodatkowo będzie również możliwość uzupełnienia wniosku o ulgi podatkowe, które nie zostały uwzględnione.
Zwrot nadpłaconego podatku w 2024 r.
Korzystając z portalu Twój e-PIT podatnik od razu otrzyma informację, czy należy mu się zwrot nadpłaconego podatku. Zwrot zostanie wysłany na konto bankowe lub listownie w zależności od wybranej formy w ciągu 45 dni od rozliczenia.
W przypadku niedopłaty przedsiębiorca będzie musiał uregulować należność do 30 kwietnia 2024 r. W przeciwnym razie podatnik będzie posiadać zaległość podatkową. Niedopłata powinna zostać wysłana na mikrorachunek, którego numer jest indywidualny dla każdego podatnika.