Co w prawie piszczy...

Blog o rachunkowości, podatkach i prawie.

Terminy rozliczania PIT w 2024 r. 

Spis treści

W 2024 r. terminy składania zeznań podatkowych zostały ujednolicone i są nimi 15.02-30.04.2024 r. W tych dniach wszyscy podatnicy powinny złożyć zeznanie podatkowe.  

PIT 2024 – terminy dla przedsiębiorców 

W tym roku terminy składania zeznania podatkowego zostały ujednolicone. Dotyczy to wszystkich form druków, tj.: PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-39, czy PIT-38. 

Deklaracje podatkowe można składać od 15 lutego do 30 kwietnia włącznie. Warto zauważyć, że osoby, które chcą rozliczyć podatek wcześniej mogą to zrobić. Oznacza to, że zeznanie podatkowe w formie tradycyjnej (nie w systemie Twój e-PIT) będzie mogło zostać złożone do US wcześniej. Rozliczenie za pomocą portalu Twój e-PIT będzie dostępne od 15 lutego. 

Kto nie musi składać deklaracji podatkowej w 2024 r.? 

Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, tzw. ustawa o PIT w art. 21 określa sytuacje, w których podatnik nie musi składać rocznego zeznania podatkowego. Tych przypadków jest ok. 150, a do najpopularniejszych należą dochody z tytułu: 

  • odszkodowań, zadośćuczynień, zasiłków, 
  • dodatków, np.: do renty, dla sierot, mieszkaniowego, 
  • niektórych nagród w grach liczbowych czy loteriach. 

Jaki druk PIT wybrać? 

Częstym pytaniem, które zadają sobie podatnicy jest: jaki druk PIT wybrać? Odpowiadamy! Wybierz: 

  • PIT-37, jeśli Twoje dochody pochodzą od innych płatników, np.: z tytułu umowy o pracę, zlecenie, o dzieło; 
  • PIT-36, jeśli osiągasz dochody bez pośrednictwa innego płatnika, np.: z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej i rozliczasz się na zasadach skali podatkowej, 
  • PIT-36L, jeśli prowadzisz pozarolniczą działalność gospodarczą i rozliczasz podatek na zasadach podatku liniowego, 
  • PIT-28, jeśli rozliczasz podatek na zasadach przychodów ewidencjonowanych, np.: z tytułu najmu, dzierżawy, podnajmu; 
  • PIT-38, jeśli źródłem Twoich dochodów jest zbycie papierów wartościowych, np.: udziału w spółkach, pochodnych instrumentów finansowych; 
  • PIT-39, jeśli źródłem Twojego dochodu było zbycie prywatnej nieruchomości lub realizacja prawa z tytułu nieruchomości. 

Zerowy PIT – czy warto składać? 

Zerowy PIT dotyczy osób fizycznych. Nie ma obowiązku składania zerowego PIT-u. Dotyczy to np.: osób do 26. roku życia, które są zwolnione z płacenia podatku dochodowego. Nie ma jednak zakazu złożenia zerowej deklaracji PIT. Niektóre osoby decydują się na złożenie zerowego PIT, aby uniknąć wezwania z US do złożenia wyjaśnień, dlaczego deklaracja w ogóle nie została złożona. Na wniosek płatnika, po złożeniu zerowej deklaracji PIT, US może wystawić zaświadczenie o dochodach. Ten dokument może okazać się przydatny do niektórych świadczeń socjalnych.