Rok 2024 to dla przedsiębiorców rok zmian podatkowych. Dotyczyć będą one m.in. podatku minimalnego CIT, zmian w płatnościach transgranicznych, zerowego VAT na żywność oraz składek ZUS. Przeczytaj artykuł i dowiedz się co będzie czekać Cię, jako przedsiębiorcy, w nowym roku.
Podatek minimalny CIT
Podatek minimalny CIT wszedł w życie od 1 stycznia 2024 r. Jednak w praktyce pierwsze należności z tego tytułu będą naliczone w styczniu 2025 r. Polega on na obowiązku zapłaty min. 10%-ego podatku CIT przez firmy, których dochód nie przekroczył 2% przychodu w danym roku obrotowym, tzw. progu rentowności.
Celem wprowadzenia podatku minimalnego CIT było uszczelnienie systemu podatkowego na rynku spółek, które pomimo wysokich obrotów raportują niski dochód lub stratę. Ma on również zniechęcić właścicieli spółek do przerzucania dochodów do spółek zagranicznych, które rozliczają się z podatku w krajach o korzystniejszym systemie podatkowym.
Podatek minimalny CIT będą musiały zapłacić spółki, podatkowe grupy kapitałowe i inni podatnicy, rozliczający się podatkiem CIT, których siedziba lub zarząd znajduje się na terytorium Polski.
Podatek od plastiku
Już od początku 2024 r. w życie wchodzi podatek od plastiku, który w Polsce wprowadzono na skutek dyrektywy unijnej SUP z 2019 r. Polega on na obowiązku płacenia dodatkowego podatku za wprowadzanie na rynek towarów, wykonanych z plastiku. Dotyczy to zarówno producentów, jak i firm handlowych oraz gastronomicznych, które sprzedają ję konsumentom.
Należność za podatek od plastiku przedsiębiorcy będą musieli zapłacić jednorazowo do 15. marca następnego roku na rachunek marszałka województwa. Wysokość stawki opłaty ogłasza Minister Klimatu w formie rozporządzenia.
W praktyce jednak oznaczać to będzie podwyżkę dla konsumentów, którzy będą płacić dodatkową kwotę kupując plastikowe, jednorazowe opakowania.
Płatności transgraniczne w 2024 r.
Od 1 stycznia 2024 r. dostawcy usług płatniczych będą musieli prowadzić ewidencję płatności na rzecz przedsiębiorstw, które swoje siedziby mają poza granicami Polski, na terenie UE, jeśli liczba płatności przekroczy 25 w ciągu kwartału. Zmiana ta została wprowadzona w związku z dyrektywą Rady (UE) 2020/284 z 18 lutego 2020 r. zmieniającej dyrektywę 2006/112/WE. Ewidencja będzie musiała być przechowywana przez 3 lata.
Celem wprowadzonej zmiany jest przeciwdziałanie oszustwom w przepływach pieniężnych między firmami na terenie Unii Europejskiej oraz zwiększenie bezpieczeństwa transakcji finansowych.
Zerowy VAT na żywność
Zerowy VAT na żywność został wprowadzony za pomocą tarczy antyinflacyjnej. W grudniu 2023 r. ogłoszono, że zerowy VAT został tymczasowo przedłużony do 31 marca 2024 r. Zerowy VAT dotyczy produktów, które były objęte 5%-ową stawką VAT, tj. owoców, warzyw, mięsa, nabiału i produktów ze zbóż.
Większe składki ZUS
W związku z podniesieniem minimalnej płacy i średniego wynagrodzenia zwiększeniu ulegną też składki ZUS. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule Duży ZUS i mały ZUS – różnice, wysokość składek 2024 (podlinkowane). Wysokość składek wzrośnie średnio o 180 zł dla przedsiębiorców, którzy korzystają z tzw. dużego ZUS-u i 70 zł dla przedsiębiorców, którzy korzystają z tzw. małego ZUS-u.