Zmiana formy opodatkowania firmy możliwa jest tylko w wyznaczonych terminach. Niedotrzymanie ich skutkuje koniecznością rozliczania podatku na dotychczasowych zasadach!
Terminy zmiany formy opodatkowania firmy w 2024 r.
Każdy podatnik może zmienić formę opodatkowania. Termin, w którym jest to możliwe zależy od formy opodatkowania, na którą podatnik się zdecyduje:
- zmiana na podatek liniowy lub ryczałt – do 20. dnia miesiąca, następującego po pierwszym miesiącu, w którym osiągnięto dochód. Jeśli pierwszy dochód osiągnięto w grudniu – czas na zmianę formy opodatkowania jest do końca roku podatkowego;
- z karty podatkowej na inną formę – do 20.01.2024 r.
Przykład Przedsiębiorca chce zmienić formę opodatkowania firmy ze skali podatkowej na ryczałt. Pierwszy dochód w 2024 r. osiągnie w lutym. Czas na zmianę formy opodatkowania ma do 20 marca 2024 r. Przedsiębiorca chce zmienić formę opodatkowania z ryczałtu na skalę podatkową, a pierwszy dochód w 2024 r. osiągnie w grudniu. Czas na zmianę trwa do 31 grudnia 2024 r., czyli do końca roku podatkowego. Przedsiębiorca chce zmienić formę opodatkowania z karty podatkowej na zasady ogólne – czas na zmianę trwał do 20 stycznia 2024 r. |
Niedostosowanie się do wyznaczonych terminów związane jest z koniecznością korzystania z dotychczasowej formy opodatkowania do końca bieżącego roku.
Karta podatkowa w 2024 r.
W związku z wprowadzeniem przepisów Polskiego Ładu od 2022 r. nie ma możliwości zmiany formy opodatkowania na kartę podatkową. Podatnicy, którzy przed 2022 r. korzystali z karty podatkowej mogą kontynuować stosowanie tej formy rozliczania podatku.
Karta podatkowa była najprostszą formą opodatkowania i polegała na opłacaniu stałych stawek podatku, bez względu na poziom osiągniętego dochodu. Wysokość składek była ogłaszana raz w roku przez Ministra Finansów i zależała od ilości zatrudnionych pracowników. Ta forma opodatkowania była korzystna szczególnie dla małych przedsiębiorstw.
Jak zmienić formę opodatkowania firmy?
Zmiana formy opodatkowania firmy jest możliwa bezpośrednio we właściwym urzędzie skarbowym oraz za pomocą portalu CEIDG. W tym celu należy wypełnić wniosek CEIDG-1, zaznaczając pole “wniosek o zmianę wpisu do CEIDG”. Następnie należy wypełnić wszystkie obowiązkowe pola wniosku. Zmiany w CEIDG zostaną wprowadzone w ciągu 7 dni od daty złożenia wniosku.
Jak sprawdzić czy wniosek o zmianę formy opodatkowania został poprawnie złożony?
Status zmiany formy opodatkowania oraz wszelkich innych zmian można sprawdzić za pomocą portalu CEIDG. Po zalogowaniu się na swoje konto należy przejść do zakładki “Moja firma”, a następnie “wnioski”. W tym miejscu możliwe będzie sprawdzenie statusu i poprawności danych we wszystkich w wysłanych wnioskach.