Estoński CIT to forma opodatkowania, z której mogą korzystać spółki akcyjne, z ograniczoną odpowiedzialnością, komandytowe, komandytowo-akcyjne i proste spółki akcyjne. Przeczytaj artykuł i dowiedz się w jaki sposób przejść na Estoński CIT oraz czy jest on opłacalny.
Czym jest Estoński CIT?
Estoński CIT to forma opodatkowania ryczałtem, z której w Polsce można korzystać od 2021 r. Inspiracją do stworzenia tego rozwiązania był system stosowany w Estonii, skąd pochodzi również nazwa tej formy opodatkowania. Celem Estońskiego CIT-u jest promocja inwestycji i minimalizacji obowiązków związanych z rozliczaniem podatku dochodowego. Dodatkowo wprowadzenie tego rozwiązania miało zwiększyć atrakcyjność Polski jako kraju, w którym można inwestować kapitał.
Estoński CIT polega na odroczeniu płacenia podatku dochodowego i umożliwieniu prowadzenia inwestycji w ramach tych środków.
W jaki sposób przejść na Estoński CIT?
Podobnie jak w przypadku zmiany formy opodatkowania na inne niż Estoński CIT można to zrobić do końca miesiąca, następującego po miesiącu, w którym pierwszy raz osiągnięto przychód w danym roku obrotowym. Za rok obrotowy rozumie się rok kalendarzowy lub inny okres trwający 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych, stosowany również do celów podatkowych (Art. 3 ust. 1 pkt 9 ustawy o rachunkowości).
W celu zmiany formy opodatkowania firmy na Estoński CIT należy złożyć formularz ZAW-RD do właściwego urzędu skarbowego.
Zgodnie z art. 17 § 1 Ordynacji podatkowej właściwy urząd skarbowy ustala się na podstawie adresu siedziby spółki. Wyjątkiem są jednak spółki, które w poprzednim roku podatkowym osiągnęły przychód wyższy niż 3 000 000 euro. W takich przypadkach obowiązują przepisy rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej w sprawie niektórych podatników i płatników, gdzie wymieniono 19 wyspecjalizowanych urzędów skarbowych. Dodatkowo spółki, których przychód przekroczył 50 000 000 euro podlegają Pierwszemu Mazowieckiemu Urzędowi Skarbowemu w Warszawie.
Osoba, która w imieniu spółki, składa formularz ZAW-RD musi posiadać odpowiednie upoważnienie PPS-1 (pełnomocnictwo szczególne) lub PPO-1 (pełnomocnictwo ogólne).
Pełnomocnictwo PPO-1 składa się w formie elektronicznej do Centralnego Rejestru Pełnomocnictw Ogólnych (CRPO) za pośrednictwem Portalu Podatkowego. Złożenie tego dokumentu jest bezpłatne. Natomiast pełnomocnictwo PPS-1 składa się osobiście w US lub online. Za złożenie tego dokumentu pobierana jest opłata w wysokości 17 zł. W przypadku składania wniosku online konieczne jest potwierdzenie tożsamości uwierzytelnionym podpisem kwalifikowanym lub profilem zaufanym.
Czy Estoński CIT się opłaca?
Wcześniej wspomniane odroczenie obowiązku zapłaty podatku dochodowego, dzięki korzystaniu z Estońskiego CIT-u, następuje do momentu wypłacenia zysku jednemu ze wspólników spółki. Stawki Estońskiego CIT-u są wyższe niż zwykłego ryczałtu, wynoszą bowiem 10% wspólników posiadających status małego podatnika CIT i 20% dla pozostałych podatników. Niemniej istnieje możliwość odliczenia zapłaconego ryczałtu od podatku PIT wspólnika, co w praktyce może oznaczać zmniejszenie należności za podatek dochodowy.
Innymi korzyściami, które niesie za sobą korzystanie z Estońskiego CIT-u są uproszczenie procesów rozliczeniowych i większa kontrola nad finansami.
Podkreślamy jednak, że zmiana formy opodatkowania powinna być każdorazowo dokładnie przeanalizowana, biorąc pod uwagę indywidualną sytuację przedsiębiorstwa. Dlatego, jeśli potrzebujesz tego rodzaju doradztwa lub analizy sytuacji w Twojej firmie – skontaktuj się z nami!