Co w prawie piszczy...

Blog o rachunkowości, podatkach i prawie.

Kalendarz Przedsiębiorcy

Kalendarz przedsiębiorcy – luty 2023

Spis treści

W lutym 2023 roku przedsiębiorcy muszą pamiętać o istotnych terminach. Poniżej przedstawiamy Państwu kalendarz z najważniejszymi datami – w wersji infograficznej oraz w wersji do wydrukowania w formacie A4 (link) 🔗 z polami do oznaczania wykonanych zadań.

07.02.2023

Podatek dochodowy (karta podatkowa)

Osoby, które wciąż stosują kartę podatkową są obowiązane opłacić podatek dochodowy do 7 lutego 2023 r.

15.02.2023

Składki ZUS (osoby prawne)

Do 15 dnia następnego miesiąca płatnicy posiadający osobowość prawną mają obowiązek opłacić składki za dany miesiąc oraz przesłać:

  • deklarację rozliczeniową (ZUS DRA – dokument, w którym wykazujesz rozliczenie składek i wypłacone świadczenia);
  • imienne raporty miesięczne (ZUS RCA – imienny raport miesięczny o należnych składkach i wypłaconych świadczeniach , ZUS RSA –  imienny raport miesięczny o wypłaconych świadczeniach i przerwach w opłacaniu składek, ZUS RPA – imienny raport miesięczny służący uzupełnieniu danych przekazanych przez pracodawcę aby ZUS mógł użyć ich do przyznawania i obliczania wysokości świadczeń emerytalnych lub rentowych).

Podatek od środków transportu (DT-1)

Deklaracja DT-1 to podatek od środków transportowych, który wypełniają osoby fizyczne i osoby prawne posiadające środki transportowe takie jak:

  • samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony;
  • ciągniki z naczepą lub przyczepą od 3,5 ton;
  • przyczepy i naczepy, które wraz z pojazdem silnikowym posiadają masę całkowitą od 7 ton;
  • autobusy.

20.02.2023

Składki ZUS (JDG za siebie i pracowników)

Przedsiębiorca musi rozliczać i opłacać do ZUS składki za siebie na ubezpieczenia społeczne. Dobrowolnie może rozliczać ubezpieczenia chorobowe zaś obowiązkowo emerytalne, rentowe, wypadkowe oraz zdrowotne. Poza tym pokrywa składki na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. Jeśli chodzi o składki płacone przez przedsiębiorcę za pracownika to oprócz ww. musi płacić składki za Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. W zależności od formy opodatkowania należy uiścić stawkę procentową lub zryczałtowaną.

PIT i CIT (dla rozliczeń miesięcznych)

Jeżeli rozliczają Państwo miesięcznie PIT i CIT, to do 20 lutego 2023 r. konieczna jest zapłata podatku za styczeń 2023 r.

Wybór formy opodatkowania (upływ terminu)

Wybór formy opodatkowania wpływa na wysokość przyszłego podatku, jak i rodzaj i zakres prowadzonej ewidencji księgowej.

Przedsiębiorcy mają do wyboru cztery formy opodatkowania:

  • podatek według skali podatkowej;
  • podatek liniowy;
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych;
  • karta podatkowa.

27.02.2023

Zapłata VAT za styczeń (rozliczenia miesięczne)

Czas na opłacenie podatku VAT za styczeń (dla rozliczających się miesięcznie) mija 27 lutego 2023 r. (standardowy termin to 25 dzień następnego miesiąca, lecz w lutym przypada on w sobotę).

28.02.2023

Przekazanie pracownikom PIT-11 (upływ terminu)

O złożenie PIT-11 podatnik nie musi wnioskować. Pracodawca ma obowiązek przekazać go pracownikowi w formie elektronicznej, bądź wydrukowanej (osobiście lub wysłać na adres korespondencyjny). W formularzu wykazuje się dochody, od których wypłacający świadczenie był zobowiązany potrącić i odprowadzić zaliczki oraz składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.