Co w prawie piszczy...

Blog o rachunkowości, podatkach i prawie.

e-doręczenia, doręczenia elektroniczne.

E-doręczenia – czym są? Jakie zmiany czekają przedsiębiorców w najbliższym czasie?

Spis treści

E-doręczenia mają zastąpić urzędowe listy polecone z potwierdzeniem odbioru. Wszystkie nowo założone firmy po 1 stycznia 2024 r. będą miały obowiązek podania adresu e-mail do e-doręczeń. Dowiedź się więcej o e-doręczeniach.

Czym są e-doręczenia?

E-doręczenia to usługa Ministerstwa Rozwoju i Technologii, która ma ułatwić przedsiębiorcom i obywatelom załatwianie spraw urzędowych. Rejestrowane doręczenia elektroniczne mają zastępować listy polecone z potwierdzeniem odbioru. E-doręczenia są nową usługą, która z czasem ma całkowicie zastąpić obecnie funkcjonujący system.

E-doręczenia to nowoczesne i bezpieczne rozwiązanie. Dokumenty mogą być wysyłane i odbierane za pomocą Internetu. Dzięki temu urzędy w łatwiejszy sposób będą mogły przekazywać korespondencję, a odbiorcy uniknął sytuacji mijania się z listonoszem i nieodebranych awizo z poczty.

E-doręczenia dają pewność, że wysłane dokumenty trafią do odpowiedniej osoby. System daje również możliwość sprawdzania kto nadał dokument, odebrał go oraz daty wykonania obu tych rzeczy.

Kto może korzystać z e-doręczeń?

Usługa e-doręczeń jest dostępna dla wszystkich – obywateli, firm i urzędów. W celu korzystania z e-doręczeń należy założyć adres e-mail do e-doręczeń na portalu www.gov.pl (link) Osoby i firmy, które jeszcze takich adresów nie mają korzystają z usługi hybrydowej. Urzędy wysyłają dokumenty w formie elektronicznej, a placówka pocztowa drukuje je i wysyła na odpowiednie adresy korespondencyjne.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przewiduje, że w najbliższej przyszłości wszyscy obywatele, a także firmy i urzędy będą korzystać z e-doręczeń. Ministerstwo zaplanowało już kalendarz wprowadzania tych zmian, który jest opisany w dalszej części artykułu.

Przesunięcie obowiązku posiadania adresu do e-doręczeń na 1 stycznia 2024 r.

Usługa e-doręczeń została wprowadzona na podstawie ustawy z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych, która w całości weszła w życie 5 października 2021 r. (link). Zarówno obywatele, jak i firmy oraz urzędy będą musieli korzystać z e-doręczeń od dnia wskazanego w komunikacie, jednak nie później niż 1 stycznia 2024 r. Po tym czasie będzie to wymóg dla każdego z przedsiębiorców.

Jeszcze do niedawna (według art. 152 ustawy o doręczeniach elektronicznych) osoby składające wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) od 1 lutego 2023 r. zobowiązane miały być do przekazania danych niezbędnych do utworzenia adresu do e-doręczeń albo po prostu tego adresu (jeżeli już go posiadały). Z końcem roku przesunięto jednak ten termin. Obecnie konieczność założenia adresu e-mail do e-doręczeń przez wszystkie nowe firmy zarejestrowane w CEIDG będzie obowiązywała od 1 stycznia 2024 r. Od tego czasu każda nowo założona firma będzie musiała mieć założony adres do e-doręczeń od początku swojej działalności.

Kolejne etapy cyfryzacji e-doręczeń

E-doręczenia z czasem zastąpią tradycyjną, papierową korespondencję z urzędami. Ministerstwo Rozwoju i Technologii przewidziało następujący kalendarz kolejnych etapów cyfryzacji:

  • 1 stycznia 2024 r. – obowiązywać zacznie Krajowy Rejestr e-Faktur,
  • 1 października 2024 r. – działalność gospodarczą w CEIDG będzie można założyć wyłącznie drogą elektroniczną,
  • 30 września 2025 r. – obowiązek posiadania adresu do e-doręczeń przez przedsiębiorców, którzy dokonają zmian w CEIDG,
  • 1 października 2026 r. – usługa e-doręczeń ma być powszechna i stosowana przez wszystkich przedsiębiorców.