Co w prawie piszczy...

Blog o rachunkowości, podatkach i prawie.

ulga na innowacyjnych pracowników, ulga podatkowa, ulgi podatkowe, ulgi podatkowe 2023, działalność badawczo-rozwojowa

Ulga na innowacyjnych pracowników w 2023 r. 

Spis treści

Ulga na innowacyjnych pracowników została wprowadzona w styczniu 2022 r., ale w praktyce większość przedsiębiorców może z niej skorzystać dopiero w 2023 r. Dowiedz się na czym polega ulga na innowacyjnych pracowników oraz jak z niej skorzystać. 

Na czym polega ulga na innowacyjnych pracowników? 

Ulga na innowacyjnych pracowników to rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność B+R (badawczo-rozwojową). Ulga ta umożliwia zmniejszenie wysokości zaliczek na PIT dla pracowników, którzy zajmują się pracą badawczo-rozwojową.  

Ulgę tę wprowadziło Ministerstwo Finansów. Celem ulgi na innowacyjnych pracowników była zachęta przedsiębiorców do inwestowania w rozwój firm oraz wspieranie zatrudniania wysoko wykwalifikowanej kadry. Innowacyjność i rozwój związane są z możliwością rozszerzenia działalności polskich firm na rynki zagraniczne. 

Ulga na innowacyjnych pracowników ma zastosowanie w branży B+R oraz w IT. Ulgę tę można stosować razem z ulgami B+R i IP-Box.  

Ulga na innowacyjnych pracowników jest korzystnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy nie mogą w pełni skorzystać z ulgi B+R. Umożliwia ona szybsze odliczenie nierozliczonej ulgi B+R. Dla przedsiębiorstw typu start-up jest to szczególnie dobre rozwiązanie. Tego typu firmy na początku swojej działalności często nie uzyskują wystarczających dochodów lub generują straty, które uniemożliwiają skorzystanie z ulgi B+R w pełni. 

Warunki skorzystania z ulgi na innowacyjnych pracowników 

Z ulgi na innowacyjnych pracowników mogą skorzystać podatnicy, którzy: 

  • prowadzą działalność badawczo-rozwojową, 
  • uzyskują przychody z tytułu innego niż zyski kapitałowe, 
  • nie uzyskali dochodu lub uzyskali stratę, które uniemożliwiają pełne skorzystanie z ulgi B+R. 
  • zatrudniają pracowników bezpośrednio zaangażowanych w działalność badawczo-rozwojową przez co najmniej 50% swojego czasu pracy i pełnią rolę płatników podatku dochodowego od osób fizycznych. 

Dodatkowymi warunkami, które musi spełnić przedsiębiorca w celu skorzystania z ulgi na innowacyjnych pracowników jest rozliczanie podatku według skali podatkowej lub liniowej. Oba te systemy rozliczeniowe umożliwiają podział kosztów uzyskania dochodów w Księdze Przychodów i Rozchodów. Działalność B+R związana jest z kosztami prowadzenia przedsiębiorstwa, które wykazane są w kosztach podatkowych. Te same koszty następnie są odliczane w rocznym zeznaniu podatkowym w ramach ulgi B+R. Jednak przedsiębiorcy, którzy nie osiągają wystarczającego progu przychodu nie mogą z niej skorzystać. 

Ulgę na innowacyjnych pracowników można wykorzystać względem osób zatrudnionych, które co najmniej 50% swojego czasu pracy przeznaczają na działalność badawczo-rozwojową. W celu weryfikacji tego warunku warto jest prowadzić ewidencjonowanie czasu pracy. 

Z ulgi na innowacyjnych pracowników mogą skorzystać podatnicy, którzy korzystają z prawa do zwrotu gotówkowego, wynikającego z ulgi B+R. 

Wysokość ulgi na innowacyjnych pracowników 

Wysokość ulgi na innowacyjnych pracowników uzależniona jest od sposobu rozliczania podatku dochodowego.  

Przedsiębiorcy, którzy wybrali sposób rozliczenia według skali podatkowej mogą skorzystać z 12% ulgi na innowacyjnych pracowników. Wysokość ulgi obliczana jest zgodnie ze wzorem: kwota nieodliczonej ulgi B+R x 12%. 

Przedsiębiorcy, którzy rozliczają się według skali liniowej mogą skorzystać z 19% ulgi na innowacyjnych pracowników. Wtedy schemat wyliczenia wysokości ulgi jest następujący: kwota nieodliczonej ulgi B+R x 19%. 

Jak skorzystać z ulgi na innowacyjnych pracowników? 

Z ulgi na innowacyjnych pracowników można korzystać począwszy od wypłat za marzec 2023 r. Należy jednak pamiętać, że przed skorzystaniem z ulgi należy złożyć roczne zeznanie podatkowe. PIT-36 i PIT-36L można składać od 15 lutego do 2 maja 2023. Jeśli przedsiębiorca złożył zeznanie w lutym 2023 r. – w marcu może skorzystać z ulgi na innowacyjnych pracowników. Jeśli jednak zeznanie zostanie złożone w kwietniu – z ulgi będzie można skorzystać w maju 2023 r.  

W przypadkach, kiedy wynagrodzenia jest wypłacane do 10. dnia miesiąca – przedsiębiorca może skorzystać z ulgi podczas wypłaty wynagrodzeń za miesiąc, w którym złożył zeznanie podatkowe, np.: zeznanie podatkowe zostało złożone 2 maja 2023 r., a wypłaty realizowane są do 10 czerwca 2023 r. – skorzystanie z ulgi jest możliwe już za majowe wypłaty. 

W aspekcie korzystania z ulgi na innowacyjnych pracowników ważny jest więc miesiąc wypłaty wynagrodzenia, a nie miesiąc za który pracownik otrzymuje pensję. 

W związku z korzystaniem z ulgi na innowacyjnych pracowników pracodawca jest zobowiązany do sporządzenia i przekazania pracownikowi PIT-4R. W tej deklaracji wykazane będą wszystkie zaliczki pobierane z wynagrodzeń pracowników. Jeśli pracodawca korzysta z ulgi w 2023 r. – deklaracja podatkowa powinna zostać złożona i przekazana pracownikowi do 31 stycznia 2024 r.