Co w prawie piszczy...

Blog o rachunkowości, podatkach i prawie.

faktura, FV, przechowywanie faktur, przechowywanie FV, archiwizowanie faktur, archiwizowanie FV, archiwizacja faktur, archiwizacja FV

Jak powinno się archiwizować faktury? 

Spis treści

Archiwizowanie faktur to obowiązek pracodawcy, który może być zweryfikowany podczas kontroli Urzędu Skarbowego. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, w jaki sposób oraz przez jaki okres należy archiwizować FV. 

Czym jest faktura? 

Definicja faktury zawarta została w art. 2 pkt 31 ustawy z 11.3.2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 685 ze zm.) Zgodnie z nią faktura to dokument wydany zgodnie z przepisami prawa, zawierające elementy określone przez prawo. Faktura może być wydana w formie papierowej lub elektronicznej. Wystawianie FV elektronicznych wymaga uzyskania zgody odbiorcy. O tym, jakie są rodzaje faktur oraz ich obowiązkowe elementy przeczytasz tutaj

Wystawiając FV, podatnik musi zadbać o zachowanie autentyczności, czytelności i integralności dokumentu. 

Autentyczność dokumentu to pewność, że tożsamość dostawcy i odbiorcy usługi jest prawdziwa. Integralność FV to natomiast pewność, że dane dokumentu nie zostały zmienione po jej wystawieniu. 

Przechowywanie faktur — wymogi 

Podatnicy są zobowiązani do przechowywania faktur, w tym: 

  • wystawionych przez siebie lub w swoim imieniu oraz ich duplikatów, 
  • otrzymanych lub ich duplikatów. 

Przechowując faktury, warto zadbać o to, aby w prosty sposób można było je odszukać. Dodatkowo należy przestrzegać wymogów, dotyczących okresu przechowywania FV. 

W przypadku faktur okres ten wynosi 5 lat od dnia przekazania ich odbiorcy. 

Metody przechowywania faktur 

Tradycyjną metodą przechowywania faktur jest przechowywanie w formie papierowej. Jednak wraz z upowszechnieniem się wystawiania faktur w formie elektronicznej również zmieniły się praktyki i możliwości w tym zakresie. Zgodnie z przepisami prawa możliwe jest przechowywanie FV w formie elektronicznej.  

Przechowując faktury, warto zadbać o porządek w papierach i kategoryzowanie ich pod względem daty wystawienia. Dzięki temu odnalezienie konkretnego dokumentu będzie łatwe i sprawne. Dobrze zorganizowany system przechowywania faktur przyda się w razie kontroli skarbowej. 

Przechowywanie faktur elektronicznych 

Przechowując faktury, w sposób elektroniczny, należy zadbać o to, aby pliki nie były edytowalne. Dzięki temu podczas kontroli skarbowej nie powstaną wątpliwości odnośnie integralności dokumentu. 

Wystawianie FV w formie elektronicznej jest możliwe po uzyskaniu zgody od odbiorcy dokumentu. Jeśli taka zgoda nie zostanie udzielona i faktura wystawiana jest w formie papierowej — dokument dalej można archiwizować w formie elektronicznej. Dodatkowo nie ma konieczności przechowywania faktury w obu formach. Oznacza to, że po podpisaniu FV przed odbiorcę i nadawcę, można zrobić jej skan i przechowywać ją wyłącznie w formie elektronicznej. 

Obowiązki podatnika związane z przechowywaniem faktur 

Obowiązkiem podatnika, który związany jest z procesem przechowywania faktur, jest udostępnienie dostępu do tych dokumentów przedstawicielom organów skarbowych na ich prośbę. W przypadku faktur przechowywanych elektronicznie konieczne jest również udzielenie możliwości pobrania dokumentów. 

Miejsce przechowywania faktur 

Faktury przechowywanie w formie papierowej muszą być przechowywane na terenie kraju, w którym zostały wystawione. 

Jeśli FV przechowywane są w formie elektronicznej, mogą znajdować się poza granicami kraju, w którym zostały wystawione (np.: na przenośnym dysku typu płyta CD). Należy zadbać jednak o to, aby w razie kontroli skarbowej mogły zostać sprawnie udostępnione przedstawicielom organów podatkowych. Dopuszczalne jest przesłanie dostępu do faktur online.