Co w prawie piszczy...

Blog o rachunkowości, podatkach i prawie.

dywidenda, akcjonariusz, udziałowiec, spółka kapitałowa, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna

Komu przysługuje prawo do dywidendy? 

Spis treści

Dywidenda to dodatkowe wynagrodzenie dla akcjonariuszy i udziałowców spółek kapitałowych. Czy każdy akcjonariusz/udziałowiec ma prawo do dywidendy? Kiedy jest termin jej wypłacania? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule. 

Czym jest dywidenda? 

Dywidenda jest częścią zysku netto spółki kapitałowej, która przyznawana jest akcjonariuszom. Mowa tu wyłącznie o akcjonariuszach lub udziałowcach spółek kapitałowych, tj. spółek akcyjnych i spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. 

Wypłacanie dywidendy nie jest obowiązkowe. Jest to jednak jeden z czynników, który determinuje decyzję o inwestycji w daną spółkę.  

Warto zauważyć również, że do dywidendy mają prawo akcjonariusze, którzy są udziałowcami najpóźniej do dnia ustalania prawa do jej wypłaty.  

Prawo dywidendy określają przepisy Kodeksu Spółek Handlowych. Prawo to regulowane jest również wewnętrznym statutem spółki. W tym dokumencie określana jest wysokość możliwej do wypłacenia dywidendy, termin ustalania prawa do dywidendy i ewentualną datę wypłaty. 

Formy wypłaty dywidendy 

To zarząd spółki decyduje czy i kiedy wypłaci dywidendę oraz w jakiej formie. Najczęściej jest to wypłata środków pieniężnych. Zdarza się również, że dywidenda wypłacana jest w formie aktywów materialnych, np.: nieruchomości, samochodu, dodatkowych akcji. 

Zazwyczaj spółka wypłaca dywidendę z zysku osiągniętego w danym roku obrotowym. Jeśli jednak spółka w tym czasie odnotowała straty dywidenda może zostać wypłacona ze środków zgromadzonych w poprzednich latach.  

Dywidenda w kolejnych latach może, ale nie musi być wypłacana w takiej samej wysokości, w której była wypłacana wcześniej. Obniżona wartość dywidendy może być spowodowana planem przeznaczenia większej części zysku na inwestycję w rozwój przedsiębiorstwa.  

Kiedy wypłacana jest dywidenda? 

Przepisy prawa nie określają konkretnej daty, do której dywidenda musi zostać wypłacona w danym roku kalendarzowym. Data ta jest ustalana indywidualnie przez zarząd spółki. Większość spółek notowanych na giełdzie wypłaca dywidendę w miesiącach letnich (czerwiec-sierpień). Dywidenda jednak może być również wypłacona jesienią lub zimą. 

Należy rozróżnić datę ustalania prawa do dywidendy od daty wypłaty. Pierwsza z nich jest ważna dla akcjonariuszy, ponieważ do dywidendy mają prawo wyłącznie udziałowcy, który są właścicielami akcji do dnia ustalania prawa do jej wypłaty. Osoby, które zostaną właścicielami akcji po tej dacie na wypłatę dywidendy będą mogli liczyć dopiero w kolejnym roku.  

Zazwyczaj dywidenda wypłacana jest raz w roku. Są jednak przykłady spółek, które wypłacają ją raz na pół roku lub w dwóch częściach.  

Opodatkowanie dywidendy 

Dywidenda jest opodatkowana w wysokości 19% od wypłaconej kwoty. Płatnikiem jest spółka, to do niej należy obowiązek podatkowy. Spółka odprowadza podatek do właściwego urzędu skarbowego.  

Możliwe jest również zwolnienie z obowiązku podatkowego naliczonego od wypłaconej dywidendy. Do zwolnienie mają prawo spółki, które są opodatkowane podatkiem CIT, oraz które spełnią dodatkowe warunki.