Zastanawiasz się nad własną działalnością, ale nie wiesz od czego zacząć? Z tego artykułu dowiesz się w jaki sposób zarejestrujesz JDG oraz jakie kolejne kroki będziesz musiał/-a podjąć.
Rejestracja JDG
Rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej możesz dokonać w swoim urzędzie skarbowym lub online. Forma zakładanie JDG przez Internet jest prosta i bardzo szybka. Dlatego obecnie większość osób decyduje się właśnie na taki sposób założenia własnej firmy.
Rejestracja JDG online
Rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej możesz dokonać w kilka minut. W tym celu należy wejść na rządowy portal www.biznes.gov.pl i wypełnić wniosek CEIDG-1. Wypełniony formularz trzeba będzie podpisać podpisem kwalifikowanym lub za pomocą profilu zaufanego. Wniosek zostanie wysłany do odpowiedniego urzędu, a ten ma 7 dni na rejestrację Twojej działalności.
Innym sposobem na rejestrację JDG online jest skorzystanie z usług, które oferują niektóre banki. Obecnie coraz więcej banków w swojej ofercie ma usługę rejestracji działalności. Wtedy możesz liczyć na pomoc pracowników banku w wypełnieniu wniosku.
Rejestracja JDG w urzędzie
Swoją działalność możesz również zarejestrować w odpowiednim urzędzie skarbowym. Ta opcja jest jednak obecnie rzadziej wybierana, ponieważ związana jest z koniecznością osobistego zjawienia się w urzędzie. To z kolei może wiązać się z koniecznością czekania w kolejkach.
Do urzędu możesz wybrać się z już wydrukowanym i wypełnionym wnioskiem CEIDG-1 lub poprosić o niego w urzędzie. Pracownik US powinien pomóc Ci w wypełnieniu wniosku, jeśli zajdzie taka potrzeba. Wniosek podpiszesz własnoręcznie, ale do weryfikacji Twojej tożsamości konieczny będzie dokument tożsamości, np.: dowód, który zweryfikuje urzędnik.
Podobnie jak w przypadku rejestracji JDG online – od momentu złożenia wniosku urząd ma 7 dnia na rejestrację firmy.
Wniosek CEIDG-1 – co się na nim znajduje?
Wniosek CEIDG-1 to dokument, który umożliwia rejestrację działalności gospodarczej. Jednocześnie jest on wnioskiem o nadanie numeru NIP i REGON. We wniosku tym podaje się m.in.:
- miejsce i datę złożenia wniosku,
- dane wnioskodawcy (m.in.: imię, nazwisko, PESEL)
- adres zamieszkania wnioskodawcy,
- adres skrzynki ePUAP,
- dane, dotyczące zakładanej firmy (m.in.: nazwę, rodzaj działalności),
- datę rozpoczęcia działalności,
- dane kontaktowe do wnioskodawcy,
- adresy, związane z działalnością (adres korespondencyjny, opcjonalnie stałe miejsce wykonywania działalności),
- obowiązek ubezpieczeniowy,
- dane do KRUS (opcjonalnie),
- wybraną formę opodatkowania,
- informacje o małżeńskiej wspólnocie majątkowej,
- informacje o rachunku bankowym.
Zgłoszenie JDG do ZUS
Poprawne wypełnienie i wysłanie wniosku CEIDG-1 jest jednoznaczne z wystąpieniem do ZUS z wnioskiem o nadanie numeru NIP i REGON. Należy jednak pamiętać, że wniosek CEIDG-1 nie jest zgłoszeniem podatnika do ubezpieczenia, chyba że do wniosku zostaną dołączone dodatkowe dokumenty (np.: ZUS ZUA, ZUS ZZA).
Jeśli zakładana działalność ma być Twoją jedyną formą utrzymania obowiązkowo należy zgłosić się do ubezpieczenia zdrowotnego, rentowego, wypadkowego i emerytalnego. Zgłoszenie do ubezpieczenia chorobowego jest dobrowolne.
Na zgłoszenie się do ubezpieczeń ZUS masz 7 dni od daty rozpoczęcia prowadzenia działalności.
Wniosek ZUS ZUA wypełnia się, jeśli wnioskodawca chce zgłosić się do ubezpieczenia społecznego, zdrowotnego i dobrowolnie do ubezpieczenia chorobowego. Natomiast ZUS ZZA to zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego dla przedsiębiorców, którzy chcą skorzystać z ulgi na start.
Księgowość w nowo założonej JDG
W przypadku JDG mowa jest o księgowości uproszczonej. Dlatego duża część osób, która dopiero zakłada jednoosobową działalność gospodarczą decyduje się na samodzielne prowadzenie księgowości. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które znają podstawy księgowości oraz zdają sobie sprawę z konsekwencji, którymi mogą skutkować błędy księgowe.
W takich przypadkach właściciele JDG decydują się na pomoc w prowadzeniu księgowości dopiero w momencie, kiedy firma zaczyna lepiej prosperować, przynosząc większe dochody. Wtedy zazwyczaj decydują się na skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, która będzie obsługiwać dział księgowości.
Biura księgowe zajmują się kompleksową obsługą księgową firmy, w tym rozliczaniem podatku, koordynowaniem procesu wystawiania FV, rozliczaniem kosztów uzyskania przychodu oraz doradztwem.
Korzystanie z outsourcingu biura księgowego od początku prowadzenia działalności jest polecane osobom, które nie znają podstaw księgowości. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie, często kosztownych, konsekwencji niepoprawnie księgowanych dokumentów.
Jeśli zakładasz JDG lub zastanawiasz się nad tym – skontaktuj się z nami! Przedstawimy Ci ofertę na prowadzenie księgowości w Twojej firmie, a jeśli będzie taka potrzeba – pomożemy w rejestracji działalności.